Türkiye’de Cumhurbaşkanı adayı olmanın ücreti açıklandı: 27 bin Euro

Reklam

Türkiye’de Cumhurbaşkanı olabilmenin şartları arasında maddi kriter de yer alıyor. 2023 seçimleri için cumhurbaşkanı adayları netleşirken, ödemeleri gereken ücret ortaya çıktı.

YSK Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların ödeyeceği ücreti açıkladı. Ücretler, 2 bin 700 Euro ile 27 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. YSK Başkanı Yener, cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin ilke ve esasları açıkladı.

Cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin ilke ve esaslar açıklandı

Yener, bugünkü toplantıda siyasi partilerce aday gösterilecek cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin ilke ve esaslar, seçmenlerce aday gösterilecek cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin ilke ve esaslar, seçimlere katılma yeterliliğine sahip siyasi partilerin ilke ve esasların belirlendiğini belirti.

Onclick Popunder

Bağımsız aday olmak isteyenler daha az ödeyecek

YSK Başkanı “Bu yapılan çalışmalar neticesinde bağımsız aday olmak isteyenlerin yasanın ön gördüğü miktarın 55 bin 598 TL olduğu tespit edilmiştir.” dedi. Öte yandan seçmenler tarafından aday gösterilen cumhurbaşkanı adayların 555 bin 980 lira ödemesini gerektiğini açıklayan Yener, bağımsız vekil adayı olmak isteyenlerin de 55 bin 898 lira ödemesi gerektiğini bildirdi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz