Koronavirüs Türkiye’deki berberleri toptan değiştirdi! Artık bu uygulamalar yok!

Reklam

Türkiye’de berberler koronavirüs ile birlikte birçok değişikliğe gitti. Sert tedbirler altında açılan berberlerde, alışılagelmiş birçok uygulama yapılamıyor. 

Koronavirüs salgını birçok ülkede eski alışkanlıkların değişmesine neden oldu. Salgından tüm dünyada etkilenen sektörülerin başında ise berberler ve kuaförler geliyor. Yakın temas gerektiren işlerden biri olan berberler, sert kurallar gözetiminde birçok ülkede yeniden işbaşı yaptı.

Türkiye’de de berberler hijyen gibi birçok kurala uymak kaydıyla geçtiğimiz hafa açıldı. İstanbul’da uzun zamandır berberlik yapan Fahrettin Bektaş da salgın sonrası hayatlarında neyin değiştiğini Artı33’e anlattı.

Koronavirüs Türkiye’deki berberleri toptan değiştirdi!

Müşterileri randevu ile alıyoruz

Bektaş salgın nedeniyle 50 gün kapalı kaldıklarını belirterek bunun maddi olarak kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Ancak yeniden açılışla birlikte çok yoğun çalıştıklarına dikkat çekti. Fahrettin Bektaş, çalışma sistemleri ile ilgili de şunları söyledi: “Randevu usulü çalışıyoruz. Arıyorlar günü ve saati yazıyoruz. Arayamayan gelip kendisi sorduğunda eğer müsaitse dakika ve saat veriyoruz deftere yazıyoruz saati gelince alıyoruz. İçişleri Bakanlığı her müşterinin adını soyadını iletişim bilgilerini istiyor. Kayda alıyoruz bizden birisi virüse bulaşmış olursa takip için bilgileri alıyoruz.

Fahrettin Bektaş sert önlemler altında çalıştıklarını söyledi.

Tek kulanımlık önlük

Her müşteriye tek seferlik kullan at müşteri önlüğü taktıklarını da söyleyen Bektaş, kullandıkları aletleri de yüzde 80 ethanol oranına sahip kolonya ile dezenfekte ettiklerini aktardı.Enseyi jilet ile değil makine ile aldıklarını aynı şekilde sakal traşını da yine sadece makineyle yaptıklarını aktardı.

Koronavirüs Türkiye’deki berberleri toptan değiştirdi!

Fön düşük ayarda, fırça yok!

Ayrıca tek kullanımlık havlu kullandıklarını da söyleyen Bektaş, “Fön çekme yada kurutma işinde fön makinesini 1’inci ayarda çalıştırıyoruz şiddetli üfleme yok. Ense fırçası yok. Kağıt havlu ile yüzdeki kılları alıyoruz.”dedi. Bunun yanı sıra maske ve yüzü kapatan koruyucular taktıklarını her müşteriden sonra da koltukları dezenfekte ettiklerini belirtti.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Yasal Uyarı! Arti33 İçerikleri Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz, Kanuna Aykırı Ve İzinsiz Olarak Kopyalanamaz.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz