Koronaya yakalananlar bir daha yakalanabilir mi? DSÖ’den flaş açıklama!

Reklam

Dünya koronavirüs salgınının pençesindeyken konuyla ilgili en yetkili kurum olan DSÖ’den yine flaş bir açıklama geldi.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan kişi sayısı 14 milyonu, can kaybı 595 bini aştı. Koronavirüse yakalanıp iyileşenlerin sayısı ise 8 milyon 376 bine yükseldi. ABD, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerde ise koronavirüs bilançosu ağırlaşıyor

Covid-19’la ilgili akıllardaki en büyük sorulardan biri ise virüse bir defa yakalanan insanların tekrar hastalanıp hastalanmayacağı. DSÖ bu konuda yaptığı yeni bir açıklamayla tekrar dikkatleri bu konuya çekti.

Tam bir cevabı yok!

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsü (Covid-19) yenmiş hastalara virüsün tekrar bulaşıp bulaşmayacağına ilişkin “tam bir cevabın” bulunmadığını, bu konuda araştırmaların “aktif şekilde” devam ettiğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

DSÖ’nün Covid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove, geçmişte SARS koronavirüsüne yakalananlarda hastalığa karşı antikor geliştiğini ifade ederek, bu hastaların 12 ay veya daha fazla süre virüse bağışıklık kazandığını aktardı.

Normal gripte ise bağışıklık süresinin daha kısa olduğunu anlatan Kerkhove, “Dolayısıyla Covid-19’un (bir kişiye ikinci kez bulaşıp bulaşmayacağı hakkında) tam bir cevabımız yok. Ancak, bu aktif bir araştırma alanı ve şunu söylemeliyim ki tüm dünyada aktif ortak bir araştırma devam ediyor.” dedi.

Aşı çalışmaları için de çok önemli

Koronavirüsün iyileşen kişilere tekrar bulaşıp bulaşmayacağının anlaşılması birçok açıdan büyük önem taşıyor. Salgının başından beri bazı ülkelerin uygulamaya çalıştığı sürü bağışıklığı yani toplumun büyük bir bölümünün virüs kaparak bağışıklık elde etmesiyle Covid-19’un yenilmesi bunlardan biri. Ancak bugüne kadarki veriler sürü bağışıklığı konusunda umut verici olmadı. Covid-19’a yakalanan ve iyileşen kişilerde antikor oluşumunun çok az yüzdelerde kaldığı ve bunun da sürü bağışıklığını sağlayamadığı ortaya çıktı.

Koronavirüse ikinci kez yakalanmanın mümkün olması ilaç ve aşı çalışmalarının gidişatını da etkileyebilecek bir faktör. Eğer virüs birden fazla kez bulaşıcı olabiliyorsa kişilerin de Covid-19 aşısını bir kez yaptırıp hastalıktan tamamen kurtulması mümkün olmayacak. Bu yüzden de üzerinde çalışılmaya devam eden koronavirüs aşıları da tıpkı grip aşıları gibi her yıl tekrarlanmak zorunda kalabilir.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz