Macron, Cumhurbaşaknı Erdoğan’a Türkçe mektup gönderdi

Reklam

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Türkçe hitapla mektup gönderdiğini ve Türkiye – Fransa ilişkilerini geliştirmek istediğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilişkileri normalleştirmek için bir mektup gönderdi.

Pakistan’dan Türkiye’ye dönerken uçakta basının sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macron’un mektubunun içeriğinin iki ülke ilişkileri açısından olumlu olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili CNNTürk’te yer alan haberde şu ifadeler kullanıldı:

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup gönderdi hafta başında bu mektup Ankara’ya ulaştı. Bunu da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu açıkladı. Peki ne vardı o mektupta bir kere Türkçe hitapla kaleme aldı gibi bir anekdot düştü. Bu da işte Fransa ile ilişkilerin yumuşamaya başladığının göstergesi olarak yorumlandı. Ve mektupta ilişkileri düzeltmek istediği Türkiye’ye verdikleri öneme vurgu yaptığını belirtti Çavuşoğlu ve Erdoğan’la görüşme talebini de bu mektup aracılığı ile ilettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanımız memnuniyetle görüşürüz dedi önce video konferans veya telefon görüşmesi olacak sonra fiziken bir araya gelinir ifadesini kullandı. Tabi ilişkilerin normalleşmesi içinde 4 başlıkta istişarelere başlama kararı alındığını da duyurdu. İkili düzeydeki istişareler, terörle mücadele, bölgesel konular Suriye, Libya dahil ve eğitim işbirliği bu dört başlığı oluşturacak.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz