Macron Fransalı Türklere seslendi: Fransa’da Türkiye’nin yasaları uygulanamaz

Reklam

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Mulhouse’a yaptığı ziyarette Fransalı Türklere yönelik açıklamalarda bulundu.

Macron, bir gazetecinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Fransa’daki Türlerin de herkes gibi Fransız atandaşı olduğunu söyledi. Ancak Fransa’Nın kurallarına herkes gibi uymaları gerektiğini söyledi.

“Benim gözümde onlar tam anlamıyla Fransızlar”

Macron, “Türk kökenli çifte vatandaş olan tüm vatandaşlarıma söylemek istiyorum. Bu şehirde de oldukça çoklar. Benim gözümde onlar tam anlamıyla Fransızlar ve tam anlamıyla Fransız olmalarını umuyorum. Çünkü onları Fransız vatandaşı olarak dikkate almak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Fransa toprağında Türkiye’nin yasalarını uygulayamayız”

Macron, Onların tüm Fransızlar gibi aynı haklara sahip olmalarını istediğini de belirterek şu ifadeleri kullandı, “Ancak tüm Fransızlar gibi aynı yasalarına uymalarını da istiyorum. Fransa toprağında Türkiye’nin yasalarını uygulayamayız.”
Macron ayrıca, “Fransa genelinde eylül 2020 itibarıyla okullardaki yabancı dil ve kültür dersleri iptal edilecek.” dedi.

Bu tarihten itibaren anlaşmaya varılan ülkelerle yeni sisteme geçileceğini dile getiren Macron, “Türkiye ile bir anlaşmaya varılamazsa ve yeni sistemi kabul etmezse tüm derslere son vereceğiz.” diye konuştu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz