Macron konuştu: Fransa’da kafe ve restoranlar 19 Mayıs’ta açılıyor

Reklam

Fransa, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarını 3 Mayıs’tan itibaren 4 aşamada kaldırmayı planlıyor.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yerel gazetelere yaptığı açıklamada kısıtlamaların kaldırılma süreci ile ilgili bilgi verdi. Macron, kısıtlamalarının kademeli olarak azaltılacağını, 19 Mayıs’tan itibaren kafe ve restoranların teraslarının açılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un planına göre, ülkede 4 haftadır yürürlükte olan sıkı kısıtlamaların 30 Haziran’a kadar 4 aşamada tamamen kaldırılması hedefleniyor.

-Reklam-

Her bölgedeki sağlık durumuna göre kısıtlama kaldırma aşamalarının ertelenebileceği belirtilen planda, 3 Mayıs’tan itibaren gündüz seyahat kısıtlamaları ve bölgeler arası seyahat yasağı kaldırılacak, liseler ve kolejler yarı zamanlı açılacak.

19 Mayıs’da sokağa çıkma yasağı 21’e çekiliyor

Plana göre, 19 Mayıs’ta gece sokağa çıkma yasağı 19.00’dan 21.00’e çekilecek, sinema ve dükkanlar açılacak. Kafe ve restoranlar açık alanlarda servis yapabilecek

Restoranların kapalı mekanları da açılıyor

Haziranda ise 21.00 olan gece sokağa çıkma yasağı 23.00’e çekilecek, restoranların kapalı mekanda hizmetine izin verilecek ve spor salonları açılacak.

Mekanların üstü açık alanlarında masalarda en fazla 6 kişi bir arada oturabilecek, dışarda da 10’dan fazla kişinin bir arada toplanması yasak olacak.

Her şey yolunda giderse son aşamaya 30 Haziran’da geçilecek, sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırılacak. Aşı karnesi uygulaması sayesinde 1000’den fazla kişinin katılabileceği etkinliklere izin verilecek.

Gece kulüpleri ise ikinci bir emre kadar kapalı kalacak.​​​​​​​​​​​​​​

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz