Muslukçuluk yapan gurbetçi kadına kraliçeden ödül

Reklam

Öğretmenliği bırakıp tesisatçı oldu. Şirket kurdu, işsiz kadınlara tesisatçılık mesleğini öğretti. Kıbrıslı Hatice Hasan, Kraliçe II. Elizabeth tarafından
ödüllendirildi. 

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk Hatice Hasan (58), 1990 yılında ilkokul öğretmeniyken tesisatçı olmak için yeniden eğitim aldı. Sektörde çalışırken ayrımcılığa uğradı ve kendi şirketini kurdu. İşsiz kadınları etrafına toplayıp eğitim veren Hatice Hasan, ülkede bir marka oldu ve şubeler açmaya başladı.

OLAĞANÜSTÜ KATKI SAĞLADI

Bu başarı sonrası Kraliçe II. Elizabeth, ısıtma ve sıhhi tesisat endüstrisinde kadınlara hizmetinden dolayı Hasan’ı onurlandırma kararı aldı. Hasan, ödülünü Buckingham Sarayı’nda gerçekleştirilecek törende alacak. Ödülün veriliş nedeni ise “Topluma olağanüstü işler yaparak katkı sağlamak” olarak açıklandı.

KENYA’DA TESİS KURDU

Hatice Hasan, 2015 yılında, yerel halkın suyu nasıl koruduğu ve kuraklıkta sıhhi tesisat kullanma koşullarını araştırmak için Kenya’yı ziyaret etti. 40 bin litre kullanılabilir su toplayan yeni bir yağmur suyu toplama sisteminin tasarlanmasına yardımcı olan Hatice Hasan, Afrika yerlilerini tesisatçı olmaları için eğitti.

YALANCI ÇOBAN saraya girecek

İngiltere’de kendisini Galatasaray ve İnter’in alt yapısında oynuyor gösterip Real Madrid’e transfer ettiren Mete Serdar Çoban, sonunda İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in yılbaşı davetinde kraliyet onur listesine girmeyi başardı. Yalanlarıyla bir anda gündeme gelen ve futbolcu olduğu iddiasıyla dikkatleri üzerine çeken Çoban, “ünlü” olması sayesinde Stoke Newington Belediye Meclis Üyesi seçildi. Çoban, ünlülerle fotoğraflar çektirip sosyal medya hesaplarında paylaşarak ününe ün katmaya devam ediyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz