Noel ikramiyesi, Aile yardımı… Fransa’da 1 Aralık’ta birçok şey değişiyor!

Fransa'da okul yardımlarına zam: Çocuk başına 454 Euro verilecek
Fransa'da okul yardımlarına zam: Çocuk başına 454 Euro verilecek
Reklam

Fransa’da her ayın 1’inde olduğu gibi, Aralık ayında da çeşitli değişiklikler yürürlüğe giriyor.

Bu Aralık ayının programında; aile içi şiddet mağdurlarına acil yardım, özel sektörden yeni emekli olanlara yönelik ceza sisteminin kaldırılması ve Noel ikramiyesinin ödenmesi, bisiklet yardımı, vergi beyannamesi yer alıyor.

Noel yardımı

Fransa’da hükümetin 1998’den beri her yıl düşük gelirli ailelere ödediği Noel Primi’nin bu yıl da 15 Aralık’tan itibaren ödeneceği açıklandı. Yardımın miktarı bu yıl artırıldı.

Onclick Popunder

Hane başına 115 Euro ila 381 Euro arasında değişen bu tutar Fransa RSA yardımı ile İşsizlik Kurumu Pole Emploi’ya kayıtlı bir bölüm işsiz ve emeklilere dağıtılan Noel Primi bu yıl da Aralık ayının 15’inde ödenecek.

Aile içi şiddet mağdurlarına 600 Euroluk yardım

Fransa Aile Bakanı Aurore Bergé, aile içi şiddet mağdurlar için 600 Euro yardım yapılacağını duyurdu.

Aurore Bergé, “Bu yardım en az 243 Euro olacak ancak verilecek para ailedeki çocuk sayısına göre artacak. Yardım ortalama 600 Euro olacak. Mağdur tarafından talep edildikten birkaç gün içinde para CAF tarafından ödenecek” dedi.

Düşük karbon salınımlı araçlara destek 6 bin Euro destek

Çevre ve Enerji Yönetim Ajansı (ADEME), 15 Aralık’ta düşük karbon ayak izine sahip araçların (yeni veya kullanılmış) satın alınmasını teşvik etmek için 6 bin Euro devlet yardımı olan ekolojik bonustan yararlanmaya uygun araçların listesini açıklayacak.

Elektrikli bisiklet yardımında son günler

Fransa hükümeti 2024 yılına kadar ülke nüfusunun yüzde 9’unun günlük ulaşım için bisiklet kullanmasını teşvik etmek için elektrikli bisiklet almak isteyenlere 4 bin euro’ya kadar hibe vereceğini açıklamıştı. Elektrikli bisiklet almak isteyenlere 4 bin euro’ya kadar verilen hibe 31 Aralık’ta sona erecek.

Google hesabınız silinebilir

1 Aralık’tan itibaren Google, en az 2 yıldır kullanılmayan hesapları silecek. Google, 16 Mayıs’ta yaptığı duyuruda, bu hesapların Google Drive’ında depolanan verilerin, e-postaların, görsellerin ve belgelerin silineceğini duyurdu.

Doğalgaz fiyatları

Enerji Düzenleme Komisyonu (CRE) her ay doğal gazın referans satış fiyatını yayınlıyor. Aralık ayında hanelerde kullanılan gaz fiyatlarına 5,18 Euro zam gelecek.

Vergi beyannamesi

2022 gelirine ilişkin 2023 beyanını Impots.gouv.fr web sitesi üzerinden online olarak, özel başvuru veya otomatik beyanname üzerinden yapmış olan kişiler için 6 Aralık 2023 tarihine kadar durumu düzeltme imkanı bulunuyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz