Fransa’da enflasyon yüzde3,8’e düştü! Fiyatlar aşağı indi

Reklam

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü, Kasım ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon beklentilerin altında düştü. 

Fransa’da Kasım enflasyonu beklenenden fazla gerilerken, ekonomi üçüncü çeyrekte beklenmedik bir şekilde daraldı.

Ekonomi daraldı

INSEE istatistik ofisinin Perşembe günü revize ettiği verilere göre, Fransız ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde beklentilere paralel yüzde 0,1 oranında daraldı.

Onclick Popunder

AB uyumlu öncü enflasyon verilerine göre, ülkede enflasyon Kasım ayında yıllık bazda yüzde 3,8 ile beklentilerin altında açıklandı.

Fiyatlar daha hızlı düşüş gösterdi

Bloomberg’in ekonomistlerle gerçekleştirdiği ankete göre verin yüzde 4,1 gerçekleşmesi öngörülüyordu. Enflasyon Ekim ayında yıllık yüzde 4,5 olarak açıklanmıştı.

Fransa’da enflasyon, hükümetin elektrikte tavan fiyat uygulamasını kısmen kaldırması nedeniyle Avrupa’nın diğer ülkelerine göre daha yavaş geriledi. Ancak enflasyon sepetindeki diğer kalemlerin fiyatları daha hızlı düşüş gösterdi.

“Büyümenin yeniden toparlanabileceğine inanıyorum”

France Inter radyosunda konuşan Maliye Bakanı Bruno Le Maire, gayri safi yurt içi hasılanın gelecek yıl yüzde 1,4’e yükseleceğini söyledi. 2024 ve 2025’te daha düşük bir enflasyon oranıyla karşılaşacaklarını belirten Maire, “Faiz oranları istikrara kavuşacak. Büyümenin yeniden toparlanabileceğine inanıyorum” dedi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz