Otomatik bilgi paylaşımı Aralık’da başlıyor: Fransalı gurbetçileri de kapsıyor

Reklam

Avrupalı Türklerin yıllardır korkulu rüyası olan otomatik bilgi paylaşımının nasıl olacağı konusu netlik kazandı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından ortaya konan ve bugün 107 ülkenin taraf olduğu finansal hesap bilgilerinin otomatik değişimine ilişkin anlaşma, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, ve Fransa ile 31 Aralık 2020 gününden itibaren devreye girecek.

Gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı beş ülkede yaşayanların, Türkiye’de açtıkları finans hesaplarının bilgisi, 31 Aralık 2020 gününden 2021 Eylül ayı sonuna kadar aktarılacak. Paylaşım anlaşması daha evvel devreye giren İngiltere, İsveç, Çekya, İspanya, İrlanda, Lüxemburg, gibi ülkelerde yaşayanların bilgileri pandemi nedeniyle eylül sonunda değil yılsonunda paylaşılacak.

HANGİ BİLGİLER PAYLAŞILACAK?

Bilgi paylaşımı kapsamında mevduat hesapları, saklama hesapları, ortaklık ve borç ilişkisi menfaati, nakdi değer sigorta sözleşmeleri, düzenli ödeme sözleşmeleri gibi finansal bilgiler paylaşılacak. Hesaba yıl içinde yatan faiz, kar payı, temettü, finansal varlıkların satışından elde edilen gelir aktarılacak.

HESAP HAREKETLERİ GİZLİ KALACAK
Paylaşımda ilgilinin ad ve soyadı, adresi, yerleşik olduğu ülke ve vergi kimlik numarası, doğum yer ve tarihi, hesap numarası, hesap bakiyesi, hesaba yıl içinde ödenen gelirlerin toplam bürüt tutarı yer alacak. Gayrimenkul (ev, bina, arsa, vb.) ve taşıt bilgileri ile hesap hareketleri detayı paylaşılmayacak. Örneğin, kira geliri olanların hesabına kira ücreti yattığı bilgisi paylaşılmayacak.

DOLANDIRICILARA DİKKATGi

Gelird idaresi Başkanlığı’nın hazırladığı rehberde özellikle avukatlar veya bilgi paylaşımını engelleyeceğini söyleyenlere karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu. Uyarıda, bilgilerin, başvuru, dilekçe, itiraz veya dava gibi yöntemlerle otomatik değişimin dışında tutulmasının mümkün olmadığı aktarıldı.

KURTULMANIN YOLLARI

Finans kuruluşları örneğin bankalar, hesaplarda yurtdışı bağı tespit ettiğinde Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirecek. Başkanlık da bu bilgileri ilgili ülkelere aktaracak. Bu aktarıma takılmamanın yolları da var.
Türkiye’deki banka hesabı adres bilgisinde yurtdışı adresi olmazsa,
Yaşanan ülkedeki bir servis sağlayıcıdan mail bildirilmezse, (sonu .de, .nl, .fr, ile biten mail adresi verilmemeli. .com veya .tr uzantılı mail kayıt ettirilmeli)
Mevduat hesapları dışındaki hesaplardan Türkiye’deki hesaba düzenli fon aktarımı yapılmazsa,
Türkiye’de adresi bulunan bir kişiye temsil veya vekaletname verilmezse,
Hesap bilgilerine yurtdışı  telefonu verilmezse,
Posta bekletme servisi talimatı verilmezse otomatik bilgi paylaşımından kurtulmak mümkün olacak.

(ÖRNEK: Bankanın göndereceği yazışmalar için Almanya’da bir adres veren kişi, cep telefonu bankacılığı için yine Türkiye dışında mesela Avusturya’da bir adres verirse, kişinin banka bilgileri bu iki ülkeye de otomatik olarak gönderilecek)

Kaynak: Sabah

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz