Otomatik Bilgi Paylaşımı CAF yardımı alıp Türkiye’de geliri olanları etkileyecek!

Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği'nden Otomatik Bilgi Paylaşımı açıklaması.
Reklam

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında Otomatik Bilgi Paylaşımı başlarken, yeni uygulamadan en çok Fransa’da yardım alıp Türkiye’de de geliri olanların etkilenebileceği belirtiliyor. 

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD)’ye üye ülkelerin imzalamak zorunda olduğu Otomatik Bilgi Paylaşımı’nı imza atan ülkeler arasında yer alan Tükiye, uzun bir süre beklettiği paylaşımı 30 Eylül’de devreye sokmak zorunda kaldı.

Açıklamayı Gelir İdaresi (GİB) Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt yaptı. Başta Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika, Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerinde yaşayan 4 milyonu aşkın gurbetçinin Türkiye’deki varlıklarıyla ilgili bilgiler,n ilgili ülkelere gönderilmeye başladığını açıkladı.
Peki Otomatik Bilgi Paylaşımı, Fransa’da yaşayan Türkleri nasıl etkileyecek?

Onclick Popunder

Otomatik Bilgi Paylaşımı Gurbetçileri Nasıl Etkileyecek?

Otomatik Bilgi Paylaşımı’nda yurt dışında ikameti olan kişilerin Türkiye’deki banka hesap bilgileri yaşadıkları ülkelerle paylaşılacak. Yurt dışında ikameti bulunanlarla alakalı, örnek olarak Fransa’da yaşayanlar için Fransa’nın başvuru yapmasına gerek olmadan, otomatik olarak gerçekleştirilecek. Gayrimenkul bilgileri paylaşılmayacak, bu da ev, kira arsa gibi varlıkların bilgisinin verilmeyeceği manasına geliyor.

Ancak yurt dışında yaşadığı bilinen kişilere ait banka hesaplarındaki 1000 Euro’nun üzerindeki hareketliliğin paylaşılacağı için bunun içerisine her ay bankaya yatan kira geliri de girebilecek. Ayrıca Türkiye’den emekli olan kişilerin emekli aylıklarının da yine yaşadıkları ülke ile paylaşılacağı öğrenildi. Türkiye 2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere paylaşım yaparken, bu tarihten önceki hesap bilgilerini ise paylaşmayacak.

Fransa’da CAF yardımı, chomage, RSA alanların durumu ne olacak?

Bu durumda Fransa’da CAF’tan yardım alanlar (kira yardımı, aktivite primi…), işsizlik parası chomage, ya da RSA alıp da Türkiye’deki emekli maaşı ya da bankadaki parası gibi paylaşıma giren gelirlerini bildirmeyenler ağır cezalar ile karşı karşıya kalabilecek.

Yardım paraları geri istenebilecek

Bu durumda 2019 yılından itibaren Türkiye’de banka hesabı olup, sürekli bankasına bir para girdisi olan kişiler, aynı anda Fransa’dan yardım parası alıyorlarsa bu paraları cezalı olarak geri ödemekle karşı karşıya kalacaklar.

Yardım Alanlar Göztetim Altına Girebilir

Öte yandan Türkiye’deki gelirleri vergi kapsamında değerlendirilenler eğer vergisini Türkiye’de ödediğini ispatlarsa hiçbir yaptırım ile karşı karşıya kalmayacak. Her iki ülkeden birinde vergi ödemek yeterli olacak.

Yeni uygulamada büyük oranda Fransa’da yardım alırken, Türkiye’de Otomatik Bilgi Paylaşımı kapsamına giren gelirini beyan etmeyenlerin etkilenebileceği belirtiliyor.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz