Paris’in en kalabalık ilçesini artık Türk kökenli bir kadın yönetecek!

Reklam

Fransa’da pazar günü düzenlenen yerel seçimlerde Paris’in en kalabalık ilçesi olan 15. bölgede (arrondissement) Türk kökenli aday Agnes Evren Belediye Başkanı seçildi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iktidar partisi Cumhuriyet için Yürüyüş hareketinin büyük bir yenilgi aldığı Fransa’daki seçimlerde, Türk kökenli adaylar da ilk kez belediye başkanı seçilmeyi başardı. Paris’in banliyölerinden Valenton’da Metin Yavuz belediye başkanı seçilirken, Paris’in en kalabalık ilçesi 15ç bölgede ise belediye başkanlığı koltuğuna Türk kökenli Agnes Evren oturdu.

AP milletvekili de seçilmişti

Geçtiğimiz yıl yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde merkez sağ Cumhuriyetçiler Birliği Partisinden milletvekili seçilen Agnes Evren başarısını yerel seçimlere de taşıdı. Evren, Paris’in en büyük ve kalabalık merkez ilçesi 15. Bölgeden Belediye Başkanı seçilerek dikkatleri üstüne çekti.

Paris’in 15. bölgesi, 2017 rakamları, 250 bini aşan nüfusuyla Paris’in en kalabalık ilçesi olarak biliniyor. Evren, daha önce 15. bölgede belediye başkan yardımcılığı görevinde de bulundu.

9 çocuklu bir Türk ailenin kızı

Fransa’ya yıllar önce göç eden 9 çocuklu bir Türk ailenin kızı olan 48 yaşındaki Evren, siyaset alanındaki kariyerine 2001 yılında Paris’in 15. Bölgesinde Belediye Başkan Yardımcısı olarak başladı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz