Sıla Yolu’nda son durum: Sırbistan’da yollar boş!

Reklam

Sırbistan, Sıla Yolu güzergâhında izincilere seyahat ve transit geçişlerde kısıtlamaların uygulanmadığı tek ülke. Geceleme durumunda herhangi bir bildirim de gerekmiyor. Yollar bomboş.

Sıla Yolu bu yıl nasıl? Hürriyet gazetesinden İbrahim Mestanlaroğlu’nun haberine göre Sırbistan‘dan gurbetçilerin geçişlerinde hiçbir sorun yaşanmıyor. Mestanlaroğlu, “Batrovci Sınır Kapısı’ndan beş dakikada geçtim. Son günlerde virüse yakalananlarda artış oldu. Benzinlikte, dinlenme tesislerinde tedbiri elden bırakmayın deriz. En büyük kısıtlama otoyollarda hız kısıtlaması. Sınır fazla aşarsanız hapis cezası bile var.”ifadelerini kullandı.

Sırbistan‘da Hırvatistan üzerinden giriş yaptığını da belirterek şu şekilde devam etti: “Salgın nedeniyle bütün yolculuk boyunca olduğu gibi burada da yollar boş. Geçtiğimiz senelerde saatlerce beklediğim Batrovci Sınır Kapısı’ndan beş dakikada geçtim. Görevliler Türk olduğumu görünce, “Merhaba komşu, geç” diyerek beni selamladılar. Polis ve gümrük görevlilerinde koronayla ilgili herhangi bir tedbir yok. Ülkeye giriş yapanlara sınırda iki dilde koronavirüs önlemleri üzerine bilgilerin yer aldığı bir kağıt veriyorlar. Ülkede bütün kısıtlamalar kaldırılmış. Ancak maske takmak zorunlu. Türk vatandaşları dahil herkes ülkeye giriş ve çıkış yapabiliyor. Konaklama, tatil ve transit geçişler tamamen serbest. Ülkede konaklama durumunda bir bildirim de gerekmiyor. Türkiye’den dönüşte de seyahat için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

-Reklam-
Sırbistan, Sıla Yolu güzergâhında izincilere seyahat ve transit geçişlerde kısıtlamaların uygulanmadığı tek ülke.

Konaklama tesisleri ve benzinlikler Türk izincileri bekliyor

Son günlerde artan vakalara rağmen Sırbistan geçen yıl gördüğümden daha farklı değil. Salgın nedeniyle yaklaşık 2.5 ay süren olağanüstü durum uygulaması ülkede büyük bir ekonomik krize yol açmış. Her şey eski haline dönünce insanlar koronayı unutmuş görünüyor. Yol üstündeki konaklama tesisleri ve benzinlikler Türk izincileri bekliyor. Onlara umut bağlamış durumdalar. Buralara vardığınızda tedbiri elden bırakmayın deriz. Aracınızdan inince maskenizi takın, yanınızdan dezenfaktanı eksik etmeyin. Hijyen kurallarını ise hiç ihmal etmeyin. 1.5 metre sosyal mesafe kuralına dikkat edin. Makedonya ve Yunanistan güzergâhının halihazırda kapalı olması nedeniyle Sırbistan’dan sonraki tek istikamet Bulgaristan. Pirot tünelleri artık tarih olmuş. Niş–Gradina otoyolu tamamen bitmiş. Sırbistan bu sene baştan sona otoyol. Niş’teki büyük gişeler de kaldırılıyor. Otoyol parasını Gradina’daki gişelerde ödüyorsunuz.

Sırbistan, Sıla Yolu güzergâhında izincilere seyahat ve transit geçişlerde kısıtlamaların uygulanmadığı tek ülke.

Sıla Yolu’nda Sırbistan’da hız kontrolleri artırıldı

Sırbistan otoyollarında hız sınırı 130 km. Gişeler arası mesafe ve sürat kontrolü devam ediyor. Hırvatistan sınırındaki gişelerle Belgrad arası 120 km. Bu mesafe için hesaplanan süre 55 dakika. Belgrad-Niş arası ise 230 km. Bu mesafe için ise hesaplanan zaman bir saat 45 dakika. Macaristan güzergâhında ise Subotica gişeleri ve Belgrad arası 190 km. Bu mesafe için hesaplanan süre ise bir saat 30 dakika. Polis, sivil araçlarla hareket halindeyken radarla hız kontrolü yapıyor. Genelde beyaz Audi ve siyah BMW. Hız sınırını 70 km. aşarsanız 30 gün hapis cezası sizi bekleyebilir.”

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz