Pasaport ücretlerinde büyük indirim: İşte yararlanmak için gereken şartlar

Reklam

Yurtdışındaki 25 yaşını doldurmamış öğrencilerin pasaport ücretlerinde 2016 yılında büyük indirime gidildi. Pasaport almak için ödenecek tutar, 104 Euro’dan 31,5 Euro’ya çekildi.

Yurt dışındaki kurumlarda, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Dengi okullar ile Üniversiteye devam eden ve 25 yaşını bitirmemiş öğrencilere öğrenim gördükleri okullarından belge getirmek şartıyla Şubat ayından beri harçsız pasaport veriliyor. Pasaport ücreti olarak da 104 Euro yerine sadece cüzdan bedeli 31,5 Euro tahsil ediliyor. Böyle bir indirimden yararlanmak için konsolosluklara pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşların konsolosluğa gelmeden önce  çocuklarının ‘Öğrenim Belgelerini‘ okullarından temin ederek getirmeleri yeterli olacak.

Onclick Popunder

Şubat ayından beri geçerli olan yasanın pasaportlarla ilgili kısmı şu şekilde:

1) 492 sayılı Harçlar Kanununa eklenen 85/h maddesi uyarınca, tahsilde olup, 25 yaşını doldurmamış öğrenci vatandaşlarımız için, öğrenim gördüklerini okullarından alacakları ‘‘Öğrenim Belgesi‘‘ ile belgelendirmeleri halinde ve pasaport defter bedelini (31,5.-Euro) ödemeleri koşuluyla (Harçsız) pasaport düzenlenebilecektir. Yurtdışında öğrenim gören ve 25 yaşını doldurmamış olan öğrencilerin Dış Temsilciliklerimiz aracılığıyla pasaport başvurusunda bulunmaları halinde, bulundukları ülkenin /okul öncesi /ilköğretim/ ortaöğretim/ lise ve dengi/ eğitim sistemine dahil kayıtlı öğrenciler ile yine Yurtdışındaki Yükseköğretim Kurumlarında öğrenim gördüklerini belgelendiren öğrencilerin Dış Temsilciliklerimizce harçsız pasaport müracaatları kabul edilecektir. (Bunlara yurtdışındaki kurumlarda aday çırak ve çırak öğrenciler tanımına karşılık gelen statüde olanlar da dahildir)
2. 18 yaşından küçük (Reşit olmayan) öğrencilere 5 yıl (Beş yıl) süreli pasaport verilecektir.
3. 18 Yaşından büyük (Reşit olan) öğrencilere 25 yaşına kadar pasaport verilecektir.
4) Söz konusu düzenlemeden yararlanmak isteyen 
vatandaşlarımızın,  www.konsolosluk.gov.tr  adresinden randevu aldıktan sonra randevu gün ve saatinde, aşağıdaki belgelerle birlikte konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir.:
– Nüfus cüzdanı aslı (T.C. Kimlik no’lu – 15 yaşından büyükler için fotoğraflı),
- Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz),
- Eski pasaport (ilk defa pasaport alacaklar hariç),
- Öğrenim gördüğü okuldan alınacak Öğrenci Belgesi,
- Pasaport defteri harcı (2016 yılı için 31,5 Euro)

Öte yandan, 12 yaş ve üzeri başvuru sahiplerinin imza atmak üzere Konsolosluğa gitmeleri, 18 yaşından küçüklerin pasaport başvurusunda ise anne ve babalarının veya kanuni temsilcilerinin müracaat sırasında şahsen ve birlikte hazır bulunmaları gerekmektedir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz