Sıla yolunda Sırbistan’dan geçecekler bu haberi okumadan yola çıkmayın

Reklam

Sıla yolu için hazırlık yapmaya başlayan gurbetçilerin büyük çoğunluğunun transit geçmek için tercih ettiği ülkelerin başında Sırbistan geliyor. Bazılarının Macaristan, bazı gurbetçilerin de Hırvatistan’dan giriş yaptığı ülke ile ilgili Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği’nin yaptığı uyarıları Artı33 okuyucuları için derledik.

Neredeyse gurbetçilerin tamamının tercih ettiği Sırbistan, bu yıl da yüzbinlerce Avrupalı Türk’ün Türkiye’ye ulaşmak için transit geçtiği ülke olacak. Sırbistan ile ilgili bilinmesi gereken çok önemli bilgileri Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği yazılı bir açıklamayla duyurmuştu. Uyarılar bu yıl da geçerliliğini koruyor.

Açıklamada Sırbistan’a girecek Türk vatandaşlarının en az 6 aylık pasaport süresine sahip olmaları gerektiğine dikkat çekildi. Ayrıca gurbetçilerin oturum kartlarının yanı sıra pasaportun bulunmasının da zorunlu olduğu belirtildi.

Onclick Popunder

Paranıza el konulabilir!

Diğer önemli bir uyarı ise üzerinde yüklü para götüren gurbetçilerle ilgili. Açıklamada, ”Sırbistan gümrük mevzuatına göre ülkeye girerken döviz bildirim mecburiyeti bulunmaktadır. Ülkeye girişte kişi başı 10.000 Avro üzeri nakit paranın yazılı olarak beyan edilmesi zorunludur. Sırbistan’a girerken 10.000 Avro üzeri nakit parasını beyan etmeyen vatandaşlarımız, paralarına el konularak mahkemeye çıkarılmaktadırlar.”denildi.

Sırbistan’a giriş yapan vatandaşlarımızın yanlarında bulunan ve kişi başı 10.000 Avro’yu aşan para miktarını beyan etmeleri durumunda Sırbistan’dan çıkış yaparken, taşıdıkları para miktarıyla ilgili sorun yaşamaksızın ülkeden ayrılmaları mümkündür.

Sıla yolu için hazırlık yapmaya başlayan gurbetçilerin büyük çoğunluğunun transit geçmek için tercih ettiği ülkelerin başında Sırbistan geliyor.

Benzin istasyonlarında dikkatli olun!

Sırbistan’da otoyollar ve diğer şehirlerarası yollar genel olarak güvenlidir. Yollarda soygun ve gasp gibi olaylara nadir rastlanmaktadır. Özellikle oto yollarda güvenlik güçleri düzenli olarak denetim yapmaktadır. Bununla birlikte, vatandaşlarımızın araçlarının veya araç içerisinde bıraktıkları çanta, cüzdan, vb. eşyaların çalınması olaylarının çoğunlukla benzin istasyonlarında meydana geldiği bilinmektedir. Bu itibarla, vatandaşlarımızın mağdur olamamaları için bu tür değerli eşyalarını ve pasaportlarını, araçlarının kapalı bölmelerinde muhafaza etmeleri ve beraberlerindeki paralarını tek bir yer yerine farklı yerlerde bulundurmalarında fayda görülmektedir. Vatandaşlarımızın hırsızlık ve gasp gibi olaylarla karşılaşmaları durumunda en yakın polis karakoluna başvurmaları ve dil sorunundan kaynaklanan yanlış anlaşılmaları engellemek için acilen Büyükelçiliğimizle temas kurmaları uygun olacaktır.

Sıla yolu için hazırlık yapmaya başlayan gurbetçilerin büyük çoğunluğunun transit geçmek için tercih ettiği ülkelerin başında Sırbistan geliyor.

Sırbistan, bu yıl da yüzbinlerce Avrupalı Türk’ün Türkiye’ye ulaşmak için transit geçtiği ülke olacak

Sivil araçlı polislere dikkat!

Trafik ekiplerinin otoyollarda sivil araçlarla kontrol yapması mümkündür. Bu araçlar radar ve kamera sistemiyle donatılmıştır.

Sivil araçlarda görev yapan polis memurları yolda seyreden araçları durdurmak istediklerinde, şüpheli aracın önüne geçerek ve ekip aracının arka kısmında bulunan LED ekrândan yazılı olarak, Sırpça, İngilizce ve Almanca “Takip Et, Polis veya Dur” gibi ihtarlarda bulunacaklardır.  Böyle bir durumda sürücülerin önlerinde seyreden polis ekibinin ihtarına riayet ederek, en uygun yerde durmaları gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın söz konusu sivil aracın polis ekibi olduğundan tereddüt etmeleri halinde ise, ihtarı anladıklarını göstermek maksadıyla 4’lü sinyal yakmaları ve güvenli olduğunu düşündükleri (benzin istasyonu gibi) en yakın noktada önde seyreden polis ekibinin sürücünün duracağını anlayacağı şekilde işaret verdikten sonra durmaları gerekmektedir.

  Trafik kontrolü otoyollarda bulunan kameralar aracılığıyla da yapılabilmektedir. Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, otoban çıkışlarındaki yol ayrımlarında veya benzin istasyonlarının girişinde durdurulacaklardır.

340 Euro’ya kadar ceza

Sırbistan’da radar uygulaması tüm ülke çapında geçen yıldan itibaren hizmete girdi. Yeni dönemde otoyolda gişelerinin giriş ve çıkışlarına yerleştirilen kameralar sürücülerin her iki noktadaki ortalama hızını hesaplayacak. Buna göre iki şehir arasını belirlenen süreden daha hızlı varan araçlar büyük cezalarla karşı karşıya kalacaklar.

Yapılan ölçümde ortalama hızı 121 ile 140 arasında olanlara 3 bin Dinar (25 Euro), 141 ile 150 arası için 5 bin Dinar (42 Euro) 151 ile 160 arası için ise 10 bin Dinar(85 Euro) ceza kesilecek. Hızı 161 ile 180 arasında olan sürücüler için ise 20 bin Dinar(170 Euro) ceza kesilecek, ayrıca 1 ay ehliyetine el konulacak.
rtalama 181 ile 200 kilometre arasında hız yaptıkları belirlenen araç sürücülerine de 40 bin Dinar( 340 Euro) para cezası kesilecek. Ehliyetlerine de 3 ay el konulacak.

Sırbistan’da radar kontrolleri sıklaştırıldı.

Rüşveti ihbar hattına bildirin

Trafik polisinin rüşvet talep etmesi durumunda, sürücülerin otoyol kenarlarında bulunan ilan panolarında yer alan ihbar hattı telefon numarasını aramaları gerekmektedir.

İhbar hattı Sırpça hizmet vermekte olup, Türkçe hizmet verilmesi için Büyükelçiliğimizce gerekli girişimlerde bulunulmaktadır.

Konvoy halinde seyahat edenler dikkat!

Otoyol kenarlarında bulunan servis/acil durum şeritlerini gereksiz yere ihlal ederek trafik güvenliğini tehlikeye sokan sürücülere 1.000 Avro para cezası kesilmektedir. Bu itibarla, konvoy halinde seyahat eden vatandaşlarımızın, konvoydaki araçlardan birinin polis tarafından durdurulması halinde, yollarına devam ederek en yakın park alanında beklemeleri tavsiye edilmektedir.

TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

Büyükelçiliğimiz iletişim bilgileri:

Telefon   : +381 11 333 24 00

Faks: +381 11 333 24 33

Nöbetçi Tel: +381 69 669 948 (mesai saatleri harici acil durumlarda)

E-posta: [email protected] 

Adres: Krunska 73, 11000 Belgrade, Serbia

Yararlı Telefonlar :

Türk Havayolları Belgrad Ofisi: 00 381 11 303 61 95 (Hafta içi 09:00-17:00)
Türk Havayolları Belgrad Nikola Tesla Havalimanı Ofisi: 00 381 11 209 72 25/26 (Haftanın hergünü 07:00-11:00/17:00-21:00)
Polis:192
İtfaiye:193
Ambulans:194
Askeri Ambulans:1976
AMSS Yol Yardımı 1987
Askeri Polis 19860

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

Not: Haberin tüm hakları arti33.com’a aittir. Link vermeden kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz