Bütün birikimler Sırplara gidiyor! Sırp Gümrüğü 10 milyon Euroluk altına el koydu

Reklam

Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte Avrupa’dan Türkiye’ye ve diğer ülkelere gidişlerde artıyor. Sınır kapılarındaki yoğunluk arttıkça denetimler de sıklaşıyor. Sınırlardaki denetimlerde altın, mücevher, pırlanta gibi takılarda sıkı takibe alınıyor.

Sırbistan Gümrük Müdürlüğü, basın toplantısı düzenleyerek ülkenin çeşitli sınır kapısında görev yapan gümrük memurlarının, 10 yılda 10 milyon Euro değerinde toplam ağırlıkları 142 kilodan fazla olan altın ve değerli eşyaya el koyduğunu açıkladı.

Bütün birikimler gümrüklere kalıyor

Gurbetçilerin ve diğer ülkelere giden vatandaşların sıklıkla geçtiği Sırbistan sınırında 10 yıldan bugüne el konulan altınlar dudak uçuklattı. Türkiye güzergahında Bulgaristan ve Sırbistan sınırlarında her yıl onlarca gurbetçi, yasal sınırın üzerinde beyan edilmemiş altın geçirmeye çalışırken yakalanarak tüm birikimlerini yakalatıyor.

Onclick Popunder

10 yılda 10 milyon Euro

Sırbistan Gümrük Müdürlüğü, basın toplantısı düzenleyerek 2014 yılının başından bu yana, Sırbistan sınır kapılarında el konulan altınların miktarını açıkladı. Sırp yetkili, “2014 yılından bugüne toplamda 142 kilodan fazla 10 milyon 332 bin Euro beyan edilmemiş altın ve değerli eşyalara el konulmuştur. Sürücülerin ve yanındaki yolcuların taşıdığı değerli eşyaların değeri 300 Euro geçmemesi gerektiğini söylememize rağmen yakalanmayacaklarını düşünerek yanlarında yüklü miktarda altın getiriyorlar” dedi.

Gümrük Kuralları ve Uyarılar

Türkiye gibi Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen yolcuların beraberlerinde kara sınırlarını geçen yolcular için 300 Euro, deniz ve hava yolcuları için ise en fazla 430 euro değerinde altın takı bulundurabiliyor. Bu miktarın üzerindeki takıların gümrüğe tabi olduğunu ve mutlaka önceden resmi makamlara bildirilmesi gerekiyor.

Değerli metallerin ve değerli taşların ticari amaçlarla taşınması durumunda, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin (AB) 952/2013 sayılı Tüzüğü’ne göre beyan ve ilgili gümrük beyannamesinin sunulması zorunludur.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz