Şok iddia: Bulgaristan’da yolculardan “bagaj rüşveti” alınıyor

Reklam

Türkiye’den Avrupa’ya dönerken Bulgaristan’dan geçen gurbetçilerden bagaj rüşveti alındığı iddia edildi.

İzinlerini tamamlayıp karayolundan Avrupa’ya dönerken Bulgaristan’dan geçiş yapan yolcular isyan ediyor. Kapıkule’den Bulgar tarafındaki Kapitan Andreevo’ya geçiş saatlerce sürüyor. Bunun en büyük nedeni Bulgar sınırında güvenlik nedeniyle arama yapılması. Avrupa Birliği ülkesi Bulgaristan, hem kaçak mülteci, hem de terör nedeniyle bagaj ve pasaport/kimlik kontrolünü sıkılaştırdı. Hemen hemen her araç didik didik aranıyor, bagajlara bakılıyor.

Ancak Turizm Avrupa’nın haberine göre bazı gümrük memurları bu işi rüşvet alabilmek için kötüye kullanıyor. “Ya bana para verirsin, ya da seni burda saatlerce bekletirim, bütün eşyalarını araçtan indiririm” gibi tehditlerle yolculardan rüşvet isteniyor. Kimisi bu işe direniyor ve sınır kapısında uzun süre beklemek zorunda kalıyor, kimisi de yanlış da olsa istenen parayı verip bir an önce evinin yolunu tutuyor.

En çok mağdurun çocuklu aileler olduğu belirtilirken, ailelerin yolda perişan olmamak için çaresiz istenen parayı memura uzattığı dile getirildi.  İstenen ücretlerin ise  genellikle 5,10 veya 20 Euro olduğu aktarılırken, gurbetçilerin ”eskiden pasaport kontrolünde “Çorba parası” alanlar şimdi bunu “Bagaj parasına” çevirmiş durumdalar”ifadelerini kullandığı belirtiliyor.

Kaynak:Turizm Avrupa
Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz