Trump dönemi bitti! Joe Biden ABD’nin 46’ncı Başkanı olarak görevde

Reklam

Geçen yıl 3 Kasım’da gerçekleştirilen seçimleri kazanarak görevdeki Donald Trump’ı mağlup edip 46’ncı ABD Başkanı seçilen Joe Biden ile Başkan Yardımcısı Kamala Harris, yeminlerini ettiler.

Dünyanın gözü bugün ABD’de… Başkent Washington DC’de 20 Ocak günü oldukça hareketli geçti.. ABD’nin 46’ncı Başkanı seçilen Demokrat Joe Biden, bugün 6 Ocak’taki kanlı baskına tanıklık eden Kongre binasının önünde kurulan platformda yemin etti. Jamaikalı bir baba ve Hindistan kökenli bir annenin çocuğu olan, ayrıca ilk kadın ve ilk siyahi başkan yardımcısı olarak tarihe geçen Kamala Harris de yemin etti.

25 BİN ASKER GÖREVLİ

Onclick Popunder

6 Ocak’ta Başkan Donald Trump yanlıları tarafından basılan ve beş kişinin hayatına mâl olan Kongre binası eylemleri nedeniyle Washington’da üst düzey güvenlik tedbirleri alınmış durumda. Ulusal Muhafızlar başkente konuşlandırıldı. Joe Biden’ın göreve başlama töreni için yaklaşık 25 bin asker görev başındaydı.

MACRON’DAN PARİS İKLİM ANLAŞMASI MESAJI

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Twitter hesabından İngilizce bir mesaj paylaşarak Amerikan halkına iyi dileklerini iletti ve “‘Paris Anlaşması’na tekrar hoş geldiniz” ifadesini kullandı.

Trump, halefinin yemin törenine katılmayan 6. başkan oldu. Son olarak 1929’da Woodrow Wilson halefinin törenine katılmamıştı. Trump’ın Başkan Yardımcısı Mike Pence ise törene katılan isimler arasında.

Biden’ın yemin törenine eski başkanlar Barack Obama, George Bush ve Bill Clinton katıldı.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz