Türkiye Paris’te garip kalmış Osmanlı mezarlarını restore ettirdi

0
641
reklam

Fransa’nın başkenti Paris’in kuzeyinde bulunan Bobigny Müslüman mezarlığında bulunan ve harabeye dönen Osmanlı mezarları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde TİKA tarafından restore edildi.

Sürgündeyken Fransa’nın başkenti Paris’te vefat ettikten sonra Bobigny Müslüman Mezarlığı’na defnedilen “garip kalmış” Osmanlı mezarlarına Türkiye el attı. Harabeye dönen Osmanlı mezarları, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nin girişimleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde TİKA tarafından restore edildi.

“Diğer mezar taşlarıyla ilgili çalışmalar sürüyor”

Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Osmanlı Hanedan üyelerinden Şehzâde Ahmed Nureddin Efendi ve Şehzâde Abdürrahim Hayri Efendi’nin mezar taşları, Büyükelçiliğimizin girişimleri üzerine, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde TİKA tarafından yaptırılmıştır. Restorasyon gerektiren diğer mezar taşlarıyla ilgili çalışmalarımız sürmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Fransa’da yerleşik bazı vatandaşlarımız da bu konudaki beklentilerini Büyükelçiliğimize iletmişlerdi. Duyarlılıkları nedeniyle kendilerine teşekkürlerimizi sunarız.”denildi.

Osmanlı Hanedan üyelerinden Şehzâde Ahmed Nureddin Efendi’nin restore edilen mezarı.

Türkiye’nin kabul etmediği hanedan üyeleri Fransa’ya defnedilmişti

Türkiye’den sürgüne gönderildikten sonra Fransa’ya yerleşen Osmanlı hanedanı üyelerinden vefat edenlerin bir bölümü o dönemde Türkiye‘nin kabul etmemesi nedeniyle  Fransa hükümeti tarafından Faslılara hediye edilen Bobigny Müslüman Mezarlığı’na defnedilmişti.

Osmanlı Hanedan üyelerinden Şehzâde Ahmed Nureddin Efendi’nin mezarının restore edilmeden önceki hali.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here