Türkiye ve Rusya “İdlib’de ateşkes” kararı aldı

Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova’da İdlib için bir araya geldi. Yaklaşık 6 saat süren görüşmenin ardından İdlib’de ateşkes sağlanması için mutabakata varıldı.

Erdoğan, gece saat 00.01’den itibaren ateşkes ilan edileceğini bildirerek “Ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için gereken çalışmalar hızla ve etkin bir şekilde yürütülecektir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib’de ateşkes konusunda anlaştı.

Onclick Popunder

Erdoğan, Putin ile dün Kremlin Sarayı’nda Putin’in çalışma ofisinde buluştu. İki lider önce baş başa ardından da heyetler arası toplantıda bir araya geldi. Toplamda 6 saat süren görüşmelerin ardından iki lider, basın açıklaması yaptı. İki liderden sonra Dışişleri Bakanları görüşmelerde ortaya çıkan mutabakatı kamuoyuna duyurdu. Erdoğan özetle şu açıklamayı yaptı:

Ülkemize bekliyoruz

Bölgemizde kritik gelişmelerin cereyan ettiği bir dönemde Sayın Putin ile yeniden bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Bugünkü görüşmelerimizde özellikle Suriye’deki durumu ve son gelişmeleri ele aldık. Bu arada tesis ettiğimiz samimi diyalog kapsamında benzer veya farklı görüşte olduğumuz tüm konuları ayrıntılarıyla görüştük, müzakere ettik. Türk-Rus münasebetlerinin derin, tarihi kökleri vardır. Diplomatik ilişkilerimizin 100. Yılını idrak ettiğimiz bu sene, üst düzeyli işbirliği konseyi toplantısı için Sayın Putin’i ülkemize bekliyoruz.S

Soçi Mutabakatı’na göre İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi muhafaza edilecek, bölgeye yönelik saldırıların önlenmesi dahil olmak üzere statükonun korunmasını gerekli tüm tedbirleri bunun için alacaktık. Rejimin geçen mayıs ayından itibaren yoğunlaşan ve doğrudan sivilleri hedef alan saldırıları tesis ettiğimiz sükuneti bozmuştur. İdlib mutabakatının bozulmasına yol açan gelişmelerin birinci derecede sorumlusu, saldırganlığı bölgenin istikrarını da hedef alan rejimidir. Bu bölgede yaşayan 4 milyon insanın terörist olarak ilan edilip havadan ve karadan ağır bombardımana maruz bırakılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

Yeni statü kaçınılmaz

Rejimin zulmünden kaçan, BM İnsani Yardımı Ofisi verilerine göre sayıları 1,5 milyonu bulan bölge halkı bizim sınırlarımıza yığılmıştır. Rejimin buradaki esas amacının İdlib’i belirli bir kesim açısından insansız hale getirmek ve oluşturduğu göç baskısıyla Türkiye’yi zora sokmak olduğu açıktır. Türkiye, elbette böyle bir tehdit karşısında eli kolu bağlı kalacak değildir. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nin sınırlarına kurduğumuz gözlem noktaları sahadaki durumu kontrol etme değil, sadece ateşkesi takip etme, bu vazifeyle yükümlüdür. Bir süre önce bölgede Rusya ile tesisi konusunda uzlaşmaya vardığımız istikrarı sağlamak üzere İdlib’e ilave askeri birlikler gönderdik. Artık hem rejimin saldırganlığının önüne geçmek hem de ateşkese riayet etmeyen diğer grupları dizginlemek üzere sahada çok daha aktif bir şekilde yer aldık. Bu süreçte bölgede bulunan Rus güçleriyle koordinasyonu sıkı tutmaya özen gösterdik. Rejimin doğrudan askerlerimizi hedef alan saldırganlığı sebebiyle yaşanan üzüntü verici hadiselerin ardından yeni bir statünün oluşturulması kaçınılmaz hale gelmiştir.

Milliyet

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz