Türkiye’de enflasyon oranı yüzde 64,86 olarak açıklandı!

Reklam

Türkiye’de enflasyon oranı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Ocak ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Veriler enflasyon oranlarında artış olduğunu ortaya koydu.

TÜİK, Türkiye’de enflasyon oranını açıkladı. Ocak ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 6,7 arttı. Ocak ayında yıllık enflasyon ise yüzde 64,86 olarak belirlendi.

En yüksek artış sağlıkta

TÜİK verilerine göre ana harcama gruplarına göre aylık en yüksek artış yüzde 17,68 ile sağlık grubunda yaşandı. Sağlık grubunu yüzde 12,17 ile lokanta ve oteller; yüzde 10,25 ile çeşitli mal ve hizmetler izledi. Ocak ayında giyim ve ayakkabı fiyatlarında ise yüzde 1,61’lik gerileme izlendi.

Onclick Popunder

Üretici enflasyonu da arttı

Ocak ayında üretici enflasyonunun da hızlandığı görüldü. Ocak ayında üretici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 4,14 arttı. Böylelikle aylık bazda üretici fiyatlarında da beş ayın zirvesi görüldü.

Türkiye’de enflasyon 23 yılın zirvesinde

Yıllık bazda üretici fiyatları ise yüzde 44,20 arttı. Yıllık bazda enflasyon 23 yılın zirvesine çıktı. 2001 yılında enflasyon yüzde 68,50 olmuştu.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz