Türkiye’de gurbetçilerin araçlarını kimler kullanabilir? Aracınız bağlanabilir! 

Reklam

Binlerce gurbetçi araçlarıyla her yaz Türkiye’ye gidiyor ancak götürdükleri araçların kullanımı hakkında bazı kuralların bilinmesi gerekiyor. Türkiye’de gurbetçilerin araçlarını kimler kullanabilir?

Türkiye’de gurbetçilerin araçlarını kimler kullanabilir? Ticaret Bakanlığı yabancı plakalı araçların Türkiye’de kullanımına ilişkin bilgileri yayınladı:

Yabancı plakalı taşıtlar; taşıt programına kaydı yapılan izin hak sahibi, bu kişinin yurtdışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir. Acil durumlar hariç izin hak sahibi araç içinde bulunsa dahi yukarıda belirtilen kişiler dışında taşıtın kullanılması mümkün değildir.

Onclick Popunder

Yerleşik olma şartı aranıyor

Yurtdışında yerleşik olma; olağan durumda yurtdışında ikamet eden kişinin Türkiye’ye giriş yapmak istediği tarihten geriye doğru son 1 yıl içerisinde en az 185 gün fiilen yurtdışında bulunmasıdır.

Türkiye’de gurbetçilerin araçlarını kimler kullanabilir?

Yurtdışında yerleşik olma koşulunu sağlamayan anne, baba, eş ve çocukları yabancı plakalı
taşıtları kullanamaz. Taşıtı kullanacakların, izin hak sahibinin eşi, anne-babası veya çocuğu olduğunu ve yurtdışında ikamet ettiklerini ispatlayıcı belgeleri (vukuatlı nüfus kayıt örneği, pasaport vb.) yanlarında bulundurması gerekmektedir. Yol denetimlerinde bu durumu belgeleriyle ispat edemeyenlerin araçları trafikten men edilerek gerekli işlemlerin yapılması için gümrüğe teslim edilecektir.

Türkiye’de gurbetçilerin araçlarını kimler kullanabilir?

Yurtdışında yerleşik bir kişi başka bir şahıs adına kayıtlı taşıtla Türkiye’ye giriş yapabilir mi?

Taşıtın mülkiyet sahibi dışında yurtdışında yerleşik başka bir şahıs tarafından vekaleten getirilmesi mümkündür. Taşıtın sahibi dışında başka bir şahıs tarafından vekâleten getirilmesi halinde hem vekâleten taşıtı getiren kişi hem de taşıt sahibinin Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik olma ve 185 gün koşulunu sağlaması gerekir.

Vekâleten getirilen taşıtlar için giriş esnasında gümrük idaresine geçerli bir vekâletname ibraz edilmesi gerekmektedir.

Aracınız trafikten men edilebilir

İzin hak sahibi dışındaki kişiler taşıtı vekaletnameleri olsa da kullanamaz. İzin hak sahibi dışında taşıtı kullanmak için Türkiye’den veya yurtdışından alınmış vekaletnameler geçersizdir.

“15 bin TL Ödedim”

Başından geçen olayı anlatan gurbetçi, “Arabayla birlikte sınır dışı edildik. Gümrük memuruyla birlikte sınır kapısına gittik 15 bin TL ödedim ayrıca memurun sigortası ve yevmiyesini de ben ödedim. Bir daha Türkiye’ye araçla gitmeyi düşünmüyorum” dedi.

Kullanan ve kullandırana ceza

Yol denetimlerinde bu durumun tespiti halinde taşıt trafikten men edilerek gerekli işlemlerin yapılması için gümrüğe teslim edilecektir. Ayrıca bu şekilde aracı haksız kullanan ve kullandıranlar hakkında ayrı ayrı para cezası uygulanacaktır.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz