Türkiye’de inşaat işçisi krizi: En çok aranan meslekler arasına girdi

Reklam

Türkiye’de en fazla eleman aranan meslekler belli oldu. Araştırmaya göre en çok açık iş olan 10 meslek arasında inşaat işçiliği ilk sıralarda yer alıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından 2023’te 2 ve üzeri istihdam sağlayan 86 bin iş yeriyle görüşülerek hazırlanan İşgücü Piyasası Araştırması’nın sonuç raporlarının yayımlandığını duyurdu.

Türkiye’de en çok aranan meslekler

Buna göre, en fazla açık iş bulunan meslek %5,2 ile “Konfeksiyon İşçisi”. Listede onu takip eden diğer meslekler ise; “Makineci (Dikiş)”, “Lojistik Elemanı”, “Temizlik Görevlisi”, “Satış Danışmanı/Uzmanı Yardımcısı”, “Ayakkabı Yapımcısı/Ayakkabı İmalatçısı”, “Servis Elemanı (Garson) Yardımcısı”, “İnşaat İşçisi”, “Ahşap Mobilya İmalatçısı” ve “Gazaltı Kaynakçısı (Mig-mag Kaynakçısı)” şeklinde sıralandı. Bu 10 meslek, Türkiye genelindeki açık işlerin %28,9’unu oluşturdu.

Onclick Popunder

Açık işlerin büyük bölümü üç sektörde yoğunlaşıyor

2024’ün ilk çeyreğinde Türkiye genelinde açık iş sayısı en fazla olan sektör 110 bin 468 ile “İmalat” sektörü oldu. Bu rakam, tüm açık işlerin %33,4’ünü oluşturdu. Onu 90 bin 17 açık iş ile “Toptan ve Perakende Ticaret” ve 25 bin 631 açık iş ile “İnşaat” sektörleri takip etti. Bu üç sektör toplamda açık işlerin %68,5’ini oluşturdu.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz