Türkiye’de inşaat sektöründe işçi krizi! Yurt dışından inşaat işçisi alınacak

Reklam

Türkiye’de müteahhitler inşaatlarda çalıştıracak işçi bulamıyor. Hal böyle olunca Türkiye Müteahhitler Birliği, işçi krizini çözmek için yurt dışına yöneldi.

Türkiye’de 6 Şubat 2023’te yaşanan deprem felaketinin ardından özellikle inşaat sektöründe daha yoğun bir döneme girildi. Hem deprem bölgesinde hem de diğer noktalarda süren inşaatlarda ise çalışacak eleman bulma sorunu patlak verdi. Hal böyle olunca müteahhitler de çareyi çeşitli ülkelere yönelmekte buldu.

“İşçi sıkıntısı büyük”

Konuyla ilgili Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği’nin (GYODER) 25. yıl kutlamalarında konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, sektördeki eleman sıkıntısından dert yandı.

Onclick Popunder

“Şantiyelerde çalıştıracak eleman bulamıyoruz”

Sektörün sorunlarının olduğu ve bunların başında da eleman sıkıntısının geldiğine işaret eden Erdal Eren, “Senede 3 milyon gencimizi üniversitede sevk ediyoruz, üniversiteyi o kadar kolaylaştırıyoruz ki birkaç soruya işaret koyup, onlar da yanlış çıktığı için eksi puan alan öğrencileri de üniversiteye alıyoruz.” dedi.

Sözlerine devam eden Eren, şantiyelerde çalıştıracak usta, işçi ve operatör bulamadıklarına vurgu yaptı.

“Filipinler’den insan getirmeye başladık”

Eren, artık Türk işçileri yurt dışına götürmek yerine şantiyelere Vietnam’dan ve Filipinler’den insan getirtmeye başladıklarını söyledi.

Eğitim sisteminin ihtiyaç duyulan branşlara göre düzenlenmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Eren son olarak şunları söyledi: Ülkemizin önümüzdeki yıllarda ne tür bir istihdam ihtiyacı olduğuna bakmadan bütün gençleri üniversiteye yönlendiriyoruz. O nedenle maalesef şantiyelerde çalıştıracak usta, işçi, operatör bulamıyoruz. Türkiye’den yurt dışını çalışan götürmeyi bırakın, şantiyelerimize Vietnam’dan, Filipinler’den insan getirmeye başladık. Bu sorunları sizlerin de aynı şekilde yaşadığınızı biliyorum. Gerçekten ülkemizin ihtiyaç duyduğu branşlara eğilecek şekilde eğitim sistemimizde gerekenleri beraberce yapalım.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz