Türkiye’de Kene belası yine hortladı: 6 kişi yaşamını yitirdi!

Reklam

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte zaman zaman ortaya çıkan kene kabusu yine hortladı. Son bir haftada kene ısırması sonucu ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı nedeniyle 6 kişi yaşamını yitirdi.

Hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesinden dolayı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını bulaştıran keneler doğada görülmeye de başladı.

Hal böyle olunca konuyla ilgili vakalar da arttı.

Onclick Popunder

Geçtiğimiz günlerde Giresun’un Çamoluk ve Bingöl’ün Yedisu ilçelerinden Erzincan’a kene ısırması sonucu getirilen 2 kişi yaşamını yitirdi.

Yaşanan ölümlerin ardından kene belası bu kez de Sivas’ta ortaya çıktı.

Bu sefer de Sivas’ta ortaya çıktı: 4 ölüm daha…

Giresun ve Bingöl’ün ardından Sivas’ta da 4 kişi kene ısırması sonucu ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Bu sefer de Sivas’ta ortaya çıktı: 4 ölüm daha…

Kene yüzünden başlayan ölümler nedeniyle yetkililerden konuyla ilgili uyarılar geldi.

Bir yandan da kene ısırmasına karşı yapılacaklar merak edilmeye başlandı.

İşte keneden korunmak için yapılacak…

Kene tutmaktan kaçının:

Yüksek otluk alanlarda veya ormanlık bölgelerde bulunurken, mümkün olduğunca kene tutmaktan kaçının. Uzun kollu giysiler giymek ve pantolon paçalarını çorapların içine sokmak kene temasını azaltabilir.

Kene kovucu kullanın:

İçinde DEET gibi kene kovucu maddeler bulunan böcek kovucular kullanarak kene ısırma riskini azaltabilirsiniz. Bu tür kene kovucular, cilt ve giysilere uygulanabilir.

Açık alanlarda dikkatli olun:

Ormanlık veya otluk alanlarda dolaşırken dikkatli olun. Yüksek otların veya çalıların üzerinden geçerken, vücudunuzu ve giysilerinizi periyodik olarak kontrol edin.

Bahçe ve alan bakımı:

Kendi bahçenizi veya etrafınızdaki alanları düzenli olarak temizleyerek yüksek çalıları ve otları azaltın. Bu, kenelerin barınma ve gizlenme alanlarını azaltabilir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz