Türkiye’ye kesin dönüş yapan gurbetçi, 120 bin Euro yatırımla organik içecek fabrikası kurdu!

Reklam

Gurbetçi Fatma Geşgel, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan destek aldı ve atıl durumdaki bir binada Kayseri’nin İncesu ilçesinde meyve suyu üretim tesisi kurdu.

Kayseri’nin İncesu ilçesinde belediyeye ait atıl binayı Orta Anadolu Kalkınma Ajansından (ORAN) aldığı destekle meyve suyu üretim tesisine dönüştüren Fatma Geşgel, yörede yetişen gilaburu, üzüm ve kayısıdan organik içecek üreterek uzun yıllardır yaşadığı Almanya’ya ihraç edecek Geşgel: “120 bin Euro yatırım yaptım. Burasının değeri, içindeki aletlerle beraber çok daha yüksek. Yani benim yaptığımdan, devletin bana verdiği destek kat kat fazla”

Türkiye’de üretmeye karar verdi

Genç yaşta Almanya’ya gitmiş ve ekonomi eğitimi almış olan Geşgel, bu süreçte içecek üretimi hakkında da akademik eğitim aldı. Kayseri’de yetişen gilaburu, üzüm ve kayısıdan üretilen organik içeceklerin denemelerinden olumlu sonuç alan Geşgel, Türkiye’de üretmeye karar verdi. ORAN tarafından desteklenen İncesu Belediyesi’nin atıl durumdaki pekmez üretim tesisini kiralayan Geşgel, tesisi makine ve ekipmanları ile üretime hazır hale getirdi ve “ORLIM” markasını Türkiye ve Almanya’da tescil ettirdi. 2022 yılında deneme üretimini tamamlayan Geşgel, bu yıl fermente edilen meyvelerden üretilen içecekleri Almanya’ya ihraç edecek.

Onclick Popunder

Almanya’dan teknolojik destek aldı

Geşgel, tesis için 120 bin Euro yatırım yaptı ve Almanya’dan teknolojik destek aldı. Geşgel, Türkiye’deki eğitimin iyi olduğunu ve yurt dışına gitmenin de önemli olduğunu ancak Türkiye’deki olanakları da kullanmanın önemli olduğunu vurguladı.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz