Yangın Fransa’da ama acı Türkiye’ye düştü, bir devlet seferber oldu!

0
49
reklam

Fransa, hafta sonu Mulhouse şehrinde yaşanan yangın ile sarsıldı. İlk başta kimse ne olduğunu anlamadı. Suçsuz, masum, daha hayatlarının baharında küçük çocukların da yangında canını kaybettiğini duymak herkeste derin bir üzüntüye neden oldu. Yangında hayatını kaybedenlerin arasında 3 küçük Türk çocuğunun bulunması ise acıyı Fransalı Türkler için katladı.

Ancak bu zorlu süreçte, Türkiye’nin gösterdiği yakın ilgi ve alaka, bir kez daha ‘arkamızda büyük bir ülke var’ hissini gurbetçilerin yaşamasına neden oldu.

Yangının medyaya yansıdığı ilk saatlerden itibaren Türkiye, adeta ‘acının düştüğü yer’ olarak, hükümeti ve medyasıyla seferber oldu. Türkiye’nin Strasbourg Başkonsolosu Özgür Çınar, olayın meydana geldiği yere gitti. Binanın önünde bekleyen Türk vatandaşlarının acısını paylaştı. Yetkililerden bilgi alan Çınar, Türkiye bu olayı yakından takip ediyor dedi.

Kısa bir süre sonra da Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Fransa’ya yangını araştırmak üzere bir yetkili gönderileceğini açıkladı. Bu süreçte, resmi temaslar için Paris’te bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, programını yarıda keserek yangının gerçekleştiği Mulhouse’a gitti. Hem büyük acı yaşayan mağdur yakınları ile buluştu. Hem de Mulhouse’lu Türklerle bir araya gelerek ‘yalnız değilsiniz’ mesajını verdi.

Türkiye’nin yakın takibi bununla da kalmadı, Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, suçluların yargı önüne çıkarılması çağrısı yaptı. Aynı gece Başbakan Binali Yıldırım da mağdur yakınlarını arayarak taziyelerini iletti. Ve son olarak dün, devletin en başındaki isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bizzat, henüz hayatılarının baharında kara toprağa giren Damla ve Emir Aksu’nun ailesini arayarak taziyelerini iletti.

Fransa, dünyanın farklı ülkelerinden göç etmiş birçok farklı insanı içerisinde barındıran bir ülke. Daha önce de birçok olayda, Fransa’da yaşayan kökenleri farklı milletlerden insanlar canlarını kaybetmişlerdi. Ancak hiçbirisi bugün Fransalı Türklerde olduğu gibi arkasında böyle bir ülke bulmamıştı. Türkiye’de iç tartışmalarla ilgili herkes farklı görüşte olabilir. Ancak yurtdışında yaşayan bir gurbetçi olarak, Türkiye’nin bu tutumunu herhalde herkes takdir eder, etmeli.

Fransız polisinden başarı

Fransa devleti de bu süreçte üzerinde düşen görevi yerine getirerek henüz yangından birkaç saat sonra 4’ü çocuk 5 insanın canına kıyan o caniyi yakaladı. Hakim karşısına çıkacak bu kişiye kanlarına girdiği bu küçük yavrular için en ağır cezanın verileceğini umuyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here