Yeni Zelanda’daki terörist Avrupa’daki Türkleri “düşman” diye not etmiş

0
253
reklam

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde cuma namazı esnasında yapılan ve 49 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını üstlenen Brenton Tarrant adlı Avustralya vatandaşına ait olduğu düşünülen sosyal medya hesabı üzerinden “göçmen ve Müslüman karşıtı” açıklamaların olduğu onlarca sayfalık manifestoya ulaşıldı.

Nefret manifestosunda cami saldırganı terörist, Türkiye’ye karşı “(İstanbul boğazının batısına) Eğer ki Avrupa topraklarına geçmeye çalışırsanız, boğazın batısına gelmeye çalışırsanız sizleri öldürürüz.” tehdidinde bulundu.

Terör saldırısına ilişkin sosyal medyada yer alan görüntülerde teröristlere ait olduğu öne sürülen silahların üzerinde, geçmişte Avrupa’nın Müslümanlara karşı verdiği savaşların tarihleri, bu savaşlarda yer almış Batılı figürlerin isimleri, Nazi sempatizanı ve İslam karşıtı ifadelerin yer aldığı görüldü.

Teröristin yayınladığı nefret manifestosunda hazırladığı suikast listesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Londra Belediye Başkanı Sadık Han gibi isimlerin yer aldığı ortaya çıktı. Terörist, manifestosunda, Erdoğan’a ilişkin “insanlarımızın en eski düşmanı ve Avrupa’daki en büyük İslami grubun lideri” ifadelerini kullandığı görüldü.

Gurbetçiler de hedefte

Ayrıca teröristin Avrupa’daki Türkleri de hedef listesine koyduğu kaydedildi. Terörist nefret manifestosunda Avrupa’da yaşayan Türkleri “etnik düşman” şeklinde tanımladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here