Yozgat ve Çorum arasında Hattuşaş krizi: O zaman Çorumu da Yozgat’a bağlasınlar!

Reklam

Çorum’la Yozgat arasında Hititler savaşı başladı. Yozgatlıların Hititlerin Başkenti Boğazkale’nin (Hattuşaş) Yozgat’a bağlanması yönünde ortaya attıkları iddialar Çorumluları kızdırdı.

Hititlerin başkenti Çorum, unvanını Yozgat’a mı kaptırıyor? Çorum’la Yozgat arasında Hititler savaşı başladı. Yozgatlıların Hititlerin Başkenti Boğazkale’nin (Hattuşaş) Yozgat’a bağlanması yönünde ortaya attıkları iddialar Çorumluları kızdırdı.

Çorum Haber Gazetesi’nde yer alan habere göre Yozgat’a Uluslararası havaalanı ve hızlı tren çalışmalarında sona yaklaşılması nedeniyle Yozgatlılar kendilerine Çorum’dan daha yakın olan ve Anadolu’nun ilk medeniyetlerinden Hatti ve Hititlerin kültürel mirasına ev sahipliği yapan, UNESCO “Dünya Kültür Mirası” ve “Dünya Belleği” listelerindeki tek antik şehir unvanıyla Türkiye’nin göz bebeği turizm mekânları arasında yer alan Hititlerin Başkenti Hattuşaş antik kentinin Yozgat’a bağlanmasını istiyorlar.

Yozgatlıların bunu her fırsatta dile getirmeleri Hititlerin Başkenti olarak bilinen Çorumluları fena halde kızdırıyor. Nüfusları Çorum’un yarısı kadar olan Amasya ve Yozgat’a havaalanı yapılması nedeniyle bir hayli kızgın olan Çorumlular, son iddialara ise sert tepki gösterdiler.

 O zaman Çorum’u da Yozgat’a bağlasınlar

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Boğazkale’yi Yozgat’a bağlama hayali kuranlara yönelik olarak net konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” sözünü anımsatan Başkan Aşgın, “Çorum sınırlarıyla bölünmez bir bütündür. Eğer Hattuşaş’ı oraya bağlarlarsa Çorum’u da bağlasınlar. Hittiler bir medeniyetti, sonrasında Romalılar geldi, Bizanslılar geldi, Selçuklu geldi, Osmanlı geldi, Türkiye Cumhuriyeti geldi. Hititler de bizim, Selçuklu da, Osmanlı da, Türkiye Cumhuriyeti de. Hattuşa’ya Allah’ın izniyle yan bile bakamayacaklar” dedi.

“Gerekirse eylem de yaparız, ilimizin hakkını her platformda savunuruz” 

Kendisinin yıllarca STK’larda görev aldığını, aynı zamanda eylemci bir kişiliğe de sahip olduğunu belirten Aşgın, “Gerekirse eylem de yaparız, ilimizin hakkını her platformda savunuruz” şeklinde konuştu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz