Türk restoranlarına “kebap kokusu” suçlaması

Reklam

Mannheim kebapçıları, sürekli şikâyet edilmekten dolayı zor zamanlar yaşıyor. Belediye, koku ve ızgara dumanı nedeniyle kebapçıya ağır fatura kesecek.

Almanya’nın Mannheim kentindeki Türk restoranları, bölge sakinleri ve belediye tarafından köşeye sıkıştırılıyor. Şehrin göbeği sayılan Marktplatz ve yakınındaki restoranların bacasından çıkan dumanın çevreye kebap kokusu salmasından rahatsız olan Almanlar, restoranları belediyeye şikâyet etti. Belediye şimdi “koku raporu” hazırlatacak.

30 bin euroluk fatura

Almanlar, “Yaz aylarında balkonlarımızda oturamaz, pencereleri açamaz olduk. Belediyenin çare bulmasını istiyoruz” derken, meydana tezgâh kuran pazarcılar da “Duman altı oluyoruz” diye şikâyete koştu. Üst üste gelen şikâyetler üzerine belediye, ölçüm sonrası duruma göre restoranlara yaptırım uygulayacak. 30 bin euroluk filtre dayatması yapılacak.

Esnafın önerisi kabul görmedi

Restoran sahipleri, “Bacaları yükseltelim, duman ve koku yüksekte kaybolsun” ve “30 bin euroluk elektronik filtrenin takılması için belediye de katkıda bulunsun” tekliflerinde bulundu ancak belediye teklifleri geri çevirdi. Belediye yetkilileri, filtreyi takma sorumluluğunun restoranda olduğunu, baca yükseltilmesinin de şehrin görüntüsünü değiştireceğini kaydetti.

Sabah

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz