Yurtdışı plakalı araçlara Türkiye’de sigorta yüzde 50 daha ucuz!

0
5550
Reklam

Yurtdışından Türkiye’ye getirilen araçların yurt içinde kalma süresi 6 aydan 24 aya çıkarılmıştı. Peki Türkiye’de 2 sene kalacak araç için yurt dışında yaşadığınız ülkeden mi yoksa Türkiye’den mi sigorta açtırmak daha hesaplı? İşte cevabı:

Türkiye’ye getirilen araçların yurt içinde kalma süresinin 6 aydan 24 aya çıkarılması başta Avrupa’daki emekliler olmak üzere gurbetçilere büyük kolaylık sağlamış, yılın uzun bir süresini Türkiye’de geçiren emekliler, araçlarını özgürce Türkiye’de kulanırken, bazı gurbetçiler de Türkiye’ye götürdükleri araçları anavatanda bırakarak her izin dönemi araç götürme derdinden kurtulmuş oldu. Ayrıca yasal olmamasına rağmen 2 yıl için Türkiye’deki akrabalarına araç götürenlerin oranı da bir hayli arttı.

Yurtdışı plakalı araçlara 3 ay ve 1 yıllık sigorta mümkün

Peki bu süre boyunca, Avrupa’da aracın alındığı ülkeden mi yoksa Türkiyeden mi sigorta açtırmak daha hesaplı? Bu sorunun cevabını Ankara’da kısa sürede büyük ilerleme kaydeden Özser Neo Sigorta Reasürans Brokerlığı A.Ş. patronu Volkan Özel ile konuştuk. Özel, son dönemde Türkiye’de yurtdışı plakalı araçların büyük oranda arttığını hatırlattı. Birçok yurtdışı plakalı araç kullanan müşterilerinin olduğunu belirten Özel, Türkiye plakalı araçlar için trafik sigortası en az 1 yıllık yapılabilirken yurtdışı araçlara 3 ay ya da 1 yıllık yapılabildiğini söyledi.

-Reklam-

Türkiye’de sigorta yüzde 50 daha ucuza açılabiliyor

Araçları uzun süre Türkiye’de bırakmayı düşünen gurbetçilerin de Türkiye’de araçlarına sigorta açtırmasının daha hesaplı olduğunu kaydeden İdeal Sigorta’nın patronu, Avrupa ülkelerine göre Türkiye’de yüzde 50 daha ucuz sigorta açılabildiğini kaydetti.

Türkiye’de sigorta yüzde 50 daha ucuza açılabiliyor

Bir yıllık sigorta 200 Euro 

Araç fiyatları ile ilgili de örnek veren Volkan Özel, mesela Mercedes E280 için 1 yıllık trafik sigortası bedeli Türkiye’de yaklaşık 1250 TL civarında. Bu oranın 200 Euro’ya denk geldiğini kaydeden Özel, Avrupa’da bu tarz bir araca azami düzeyde bir sigorta yaptırmanın ise yıllık fiyatların bu tutarın çok üzerinde olacağını hatırlattı.

Yurt dışındaki sigorta ile 3 ay kalabiliyorsunuz

Üstelik yurt dışında yaptırdıkları sigorta ile Türkiye’de 2 yıl kalacak araçları bekleyen diğer bir tehlike ise süre ile ilgili. Yurt dışında yaptırdığınız sigorta ile Türkiye’de en fazla 3 ay boyunca sigortalı olabiliyorsunuz. Yurt dışındaki sigortasınız, herhangi bir kaza durumunda 3 aylık sürenin geçtiğini anlaması durumunda ödemeyi yapmama hakkına sahip.

13 Ekim2015’de resmi gazetede yayınlanan kararla ‘Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına, yirmi dört ay’ geçici ithalat izni verildi. Böylece yurtdışından Türkiye’ye getirilen arabalar, 2 yıla kadar Türkiye’de durabiliyor. Değişiklik öncesinde bu süre 6 ay idi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz