Yurtdışı plakalı araçlara Türkiye’de sigorta yüzde 50 daha ucuz!

Reklam

Yurtdışından Türkiye’ye getirilen araçların yurt içinde kalma süresi 6 aydan 24 aya çıkarılmıştı. Peki Türkiye’de 2 sene kalacak araç için yurt dışında yaşadığınız ülkeden mi yoksa Türkiye’den mi sigorta açtırmak daha hesaplı? İşte cevabı:

Türkiye’ye getirilen araçların yurt içinde kalma süresinin 6 aydan 24 aya çıkarılması başta Avrupa’daki emekliler olmak üzere gurbetçilere büyük kolaylık sağlamış, yılın uzun bir süresini Türkiye’de geçiren emekliler, araçlarını özgürce Türkiye’de kulanırken, bazı gurbetçiler de Türkiye’ye götürdükleri araçları anavatanda bırakarak her izin dönemi araç götürme derdinden kurtulmuş oldu. Pandemi döneminde de sağlanan kolaylık bu haktan yararlananların sayısını artırdı. Ayrıca yasal olmamasına rağmen 2 yıl için Türkiye’deki akrabalarına araç götürenlerin oranı da bir hayli arttı.

Yurtdışı plakalı araçlara 1 ay ile 1 yıl arası zorunlu trafik sigortası yaptırmak mümkün

Peki bu süre boyunca, Avrupa’da aracın alındığı ülkeden mi yoksa Türkiyeden mi sigorta açtırmak daha hesaplı? Bu sorunun cevabını Ankara’da kısa sürede büyük ilerleme kaydeden Özser NEO Sigorta Reasürans Brokerlığı A.Ş. şube müdürü Volkan Özel ile konuştuk. Özel, son dönemde Türkiye’de yurtdışı plakalı araçların büyük oranda arttığını hatırlattı. Birçok yurtdışı plakalı araç kullanan müşterilerinin olduğunu belirten Özel, Türkiye plakalı araçlar için trafik sigortası en az 1 yıllık yapılabilirken yurtdışı araçlara 1 ay ile 1 yıllık arasında istenilen vadelerde yapılabildiğini söyledi.

Onclick Popunder

Türkiye’de sigorta yüzde 50 daha ucuza açılabiliyor

Araçları uzun süre Türkiye’de bırakmayı düşünen gurbetçilerin de Türkiye’de araçlarına sigorta açtırmasının daha hesaplı olduğunu kaydeden Özser NEO Sigorta Reasürans Brokerlığı A.Ş. şube müdürü, Avrupa ülkelerine göre Türkiye’de yüzde 50 daha ucuz sigorta açılabildiğini kaydetti.

Türkiye’de sigorta yüzde 50 daha ucuza açılabiliyor.

Bir yıllık sigorta 90-180 Euro arasında değişmekte 

Araç fiyatları ile ilgili de örnek veren Volkan Özel, mesela Mercedes E280 için 1 yıllık trafik sigortası bedeli Türkiye’de yaklaşık 800-1560 TL civarında. Bu oranın 90-180 Euro’ya denk geldiğini kaydeden Özel, Avrupa’da bu tarz bir araca azami düzeyde bir sigorta yaptırmanın ise yıllık fiyatların bu tutarın çok üzerinde olacağını hatırlattı.

Yurt dışındaki sigorta ile 3 ay kalabiliyorsunuz

Üstelik yurt dışında yaptırdıkları sigorta ile Türkiye’de 2 yıl kalacak araçları bekleyen diğer bir tehlike ise süre ile ilgili. Yurt dışında yaptırdığınız sigorta ile Türkiye’de en fazla 3 ay boyunca sigortalı olabiliyorsunuz. Yurt dışındaki sigortasınız, herhangi bir kaza durumunda 3 aylık sürenin geçtiğini anlaması durumunda ödemeyi yapmama hakkına sahip.

13 Ekim 2015’de resmi gazetede yayınlanan kararla ‘Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına, yirmi dört ay’ geçici ithalat izni verildi. Böylece yurtdışından Türkiye’ye getirilen arabalar, 2 yıla kadar Türkiye’de durabiliyor. Değişiklik öncesinde bu süre 6 ay idi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

4 YORUMLAR

  1. arabamla Türkiye ye gelecegim , yesil kartim da Türkiye yok , Türkiye de araba sigortasini yaptircam, allah korusun bir kazada , kac paraya kadar arabam sigortali

    Tesekkür ederim

  2. Yeşil karttaki sigorta, kazaya siz sebep olduğunuzda karşı tarafın hasarını karşılamak içindir. Size ait hasarı kasko sigortası öder. Bu nedenle sizin için kasko sigortasındaki aracınızın bedeli önemli.

  3. slm yurd disin dan Türkiye ye giris yapacagim,yesil kart sigortamda türkiye kapali,gümrükte zorunlu sigorta yaptirmam lazim , karsi hasar ödemesi kac paraya kadar karsilaniyor,standart olarak 43000 TL , öyleyse ben bunu yükseltebilirmiyim mesala 500000TL olarak . tesekkür ederim

  4. Yabancı plakalı Aracımı Türkiye’de tam kasko sigorta yaptırabilirmiyim.olursa senelik ücreti ne kadar.bana bildirirseniz sevinirim.Hayirli Cumalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz