Sadece Fransız kimliği ile Türkiye’ye gidiş!

Reklam

Özellikle izin döneminde sık sık karayoluyla Türkiye’ye seyahat eden başta Fransa olmak üzere, Avrupa Birliği vatandaşlarının pasaporta ihtiyacı olup olmadığı yönündeki sorularla karşılaşılıyor. AB vatandaşı olanların sadece kimlik kartları ile Türkiye’ye seyahat mümkün mü? Sadece Fransız kimliği ile Türkiye’ye gidilebilir mi? İşte cevabı:

İzin sezonunun yaklaşması ile gurbetçilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de arabayla karayolundan Türkiye’ye yolculuk yapılırken yanlarında hangi belgelerin bulundurulmasıyla ilgili. Özellikle yaşadıkları ülkenin vatandaşlığını alanlar, “Pasaport şart mı, sadece AB kimliği ile gitsem olmaz mı?” diye merak ediyor. Fransalı Türkler de sadece Fransız kimliği ile Türkiye’ye seyahatte sorun çıkıp çıkmayacağını merak ediyor.

Çıkışa kadar mühür basılan kağıdı saklayın!

Fransa da dahil, AB vatandaşları, 90 günden daha az bir süre için Türkiye’de kalacaklarsa kimlikle seyahat edebilirler. Kimlikle Türkiye’ye giriş yapılırken, giriş mührü bir kağıda basılarak yolcuya veriliyor. Bu kağıdın çıkışta istenilmesi durumunda polise göstermek zorunlu. Araçla giriş yapanların da araçla giriş kaydı yine bu kağıt üzerine yapılmaktadır.

Onclick Popunder

Sadece Fransız kimliği ile Türkiye’ye araçla gidiş mümkün mü?

Sıla Yolu’nda sorun yok!

Türkiye ile birlikte Türklerin Sıla Yolu’nda geçtikleri ülkeler de AB vatandaşı olanların sadece kimlik kartı ile ülkeden transit geçişine müsade etmektedir. Fransız kimliği ile, AB ülkeleri ve AB üyesi olmayan Sırbistan’a girişlerde hiçbir sorun yaşanmamaktadır.

Türk vatandaşları pasaportsuz seyahat yapamıyor

Ancak kimlikle seyahat sadece AB vatandaşları için geçerli olurken Türk vatandaşlarının yanlarında muhakkak pasaportlarını da bulundurması gerekiyor.

Fransa’da 10 yıllık oturum kartı olanlara sıkı denetim!

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz