Almanya’da 2 Gurbetçi Sigortayı 870 Bin Euro Dolandırdı

Reklam

Almanya’da iki gurbetçi, çalıştıkları sağlık sigortasını sahte faturalarla dolandırdı. Sigorta şirketinin zararının 870 bin Euro olduğu açıklandı.

Almanya‘nın Dortmund kentinde iki eski sağlık sigortası çalışanı gurbetçi, sahte faturalar kullanarak “BIG direkt gesund” sağlık sigortası şirketini 870 bin Euro‘dan fazla dolandırdı. Dortmund bölge mahkemesinde görülen dava sonucunda sanıklardan biri hapis cezasına çarptırılırken, diğeri ise ertelenmiş ceza aldı.

40 yaşındaki Serkan S., kendisi ve stajyeri Emir Y.’nin (30) sahte faturalar keserek parayı aracıların hesaplarına aktardıklarını itiraf etti.

Onclick Popunder
Serkan S. ve yardımcısı Emir Y.

Paraları tanıdıklarının hesapların aktardı

Dolandırıcılık, 2016 yılında daha küçük miktarlarla başladı. Serkan S., düzenlediği sigarayı bırakma programları, hiç düzenlenmeyen kurslar ve hiç gerçekleşmeyen osteopatik tedaviler için kestiği sahte faturaları BIG sağlık sigortasından tanıdıklarının hesaplarına aktardı.

Toplam zarar 870 bin Euro

Serkan S., sonraki yıllarda Dortmund’daki stajyerini de dolandırıcılığa dahil etti. Emir Y. sahte faturaları girerken, Serkan S. bunları onayladı. Mahkeme, bu dolandırıcılığın sağlık sigortası şirketine toplamda 870 bin 451 Euro zarar verdiğini açıkladı.

2 yıl 10 ay hapse çarptırıldı

Serkan S., toplam 2 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Emir Y. ise 57 davada güveni kötüye kullanma ve 18 davada yardım ve yataklık suçlarından iki yıl hapis cezası aldı ancak bu ceza ertelendi. Diğer davalarda beraat etti.

Paraları geri ödeyecekler

Her iki sanık da büyük miktarda parayı geri ödemek zorunda kalacak. Serkan S., 540 bin 523 Euro’yu geri ödemek zorunda kalırken, her iki sanığın da ödenmemiş 275 bin 117,96 Euro’luk faturaları bulunuyor.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz