Almanya’da inşaat sektöründe çalışacak usta ve işçi kıtlığı!

Reklam

Almanya’da konut sorunu giderek büyürken, kullanıma sunulan konut sayısı geriledi. 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4.2 daha az konut inşa edildi.

Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, 2021 yılında yaklaşık 293 bin 3939 konut ya sıfırdan inşa edildi ya da tadilattan geçirilerek piyasaya sunuldu. 2020 yılında ise 300 binden fazla konut inşa edilmişti.

Federal hükümet, piyasaya yılda 400 bin yeni konut kazandırılması hedefini koymuştu. 2021 yılındaki gerilemeyle birlikte hükümet, planlamasının çok gerisinde kaldı. Ancak 2021 yılı için 380 bin 736 konuta inşaat izni verildiği ancak inşaatların tamamlanamadığı ifade edildi. 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 3 oranında daha fazla konuta inşa verilmesine rağmen tamamlanmayan inşaat sayısının yüksek olmasına dikkat çekildi.

SEKTÖRDE ÇALIŞACAK İŞÇİ EKSİKLİĞİ

Korona salgınıyla başlayan tedarik zincirindeki aksaklıklar, hammadde eksikliği ve inşaat malzemelerine talebin yüksek olması da konut fiyatlarının da artmasına neden oldu. Öte yandan inşaat sektöründe çalışacak usta ve işçi eksikliği de sektörün en büyük zorlukları arasında yer alıyor.

Alman İnşaat Endüstrisi Birliği Başkanı Peter Hübner, materyal eksikliği, artan fiyatlar, iptaller, çalışacak personel bulma sorunu ve Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle gelecek yıl da hedefe ulaşılamayacağını belirtti.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz