Avrupa karla boğuşuyor…13 kişi öldü,yollar kapandı,elektrik yok!

Reklam

Avrupa’da süren şiddetli kar yağışı bazı bölgelerde yaşamı tamamen durma noktasına getirdi. Bir çok ülkenin bazı bölgelerinde dış dünya ile bağlantı kesildi. Çığ düşmesi ve kazalar sonucu 13 kişi hayatını kaybetti. Otobanlarda bile trafik dururken okullar tatil edildi. Elektrikle birlikte yiyecek-içecek ve yakacak sorunu başgösterdi.

Almanya’nın Bavyera ve Baden Württemberg eyaletlerinde yoğun kar yağışı günlük hayatı felç etti. İki eyalette de okullar tatil edildi.

Ulaşım bazı kentlerde durma noktasına geldi, otobanlarda bile uzun kuyruklar oluştu. Münih yakınlarındaki A9 otobanında araç kuyruğu 20 kilometreyi geçti.Güney bölgelerindeki yerleşim birimlerini birbirine bağlayan kara yollarının bir bölümü ise tamamen kapandı.

Almanya’da ilk kez bir kayak merkezi de kapatıldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Güney Bavyera’da bulunan Brauneck Kayak Merkezi geçici kullanım dışı bırakıldı. Evsizlere spor salonlarında ve kimi kurumlara ait tesislerde yemek yardımı yapılmaya başlandı.

Kar yağışı en çok Avusturya’yı vurdu. Ülke kar altında kaldı. Yüksek bölgelerdeki küçük yerleşim alanlarıyla bağlantılar kesildi.Bazı yerlerde ısınma ve aydınlanma sorunu baş gösterdi. Halk evini ısıtamazken, elektrikler de kesildi. Bazı yerleşim bölgelerinde yaşam neredeyse durma noktasına geldi.

Evlerde ve otellerde mahsur kalanlar yemek ve içecek sıkıntısı çekmeye başladı. 78 yaşındaki bir adam kar kürediği çatıdan düşerek ağır yaralandı.

2’si Alman vatandaşı olmak üzere 7 kişi çığ altında kaldı. Kurtarma çalışmaları devam ederken halka sık sık çığ düşmesine karşın uyarılar yapılıyor.

Norveç’in kuzeyindeki Troms bölgesinde 3 Ocak’ta 29 yaşındaki İsveçli bir kadın ve yaşları 29, 32 ve 36 arasında değişen 3 Finlandiyalı kadın çığ düşmesi sonucu kayboldu. 4 turiste ulaşılamadı.

Romanya’nın Slatina şehrinde ise 67 yaşındaki bir adamın donmuş cesedi bir otoparkta bulundu.

Atina’nın 29 kilometre güneydoğusundaki Keratea’da ise 66 yaşındaki kadının cesedi kötü hava koşulları sebebiyle devrilen bir aracın içinde bulundu, araçtaki 2 kişinin ise kayıp.

Hürriyet

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz