“Avrupa’da yaşayan Türklerin araçları 5 yıl Türkiye’de kalsın”

Reklam

Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin en büyük sorunlarından birisi Türkiye’ye götürdükleri araçların kalma sürelerinin kısa olması. Binlerce gurbetçi bu durumdan şikayetçi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hollanda’ya yaptığı iki günlük ziyaret kapsamında Hollanda’daki Türk iş insanlarıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yaptı. Görüşmelerde araçların Türkiye’de kalma süreleri de ele alındı.

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrupa Temsilciler Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları, Ticaret Bakanına Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin isteklerini söyledi.

Onclick Popunder

“Kültürel faaliyetleri daha da genişleteceğiz”

DTİK Avrupa Temsilciler Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları, Avrupa’da yaşayan Türkler olarak, kültürel faaliyetleri daha da genişleterek, gençlere siyasete ve iş dünyasına daha fazla katılmaya teşvik edeceklerini söyledi.

“Büyük mağduriyet yaşıyoruz”

Torunoğulları, sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Bakanım, Avrupa’daki Türklerin sizden bir ricaları var; Daha önceki hükümetimizle yapılan çalışma sonucu, Türkiye’ye giden araçların iki sene kalması uygun görüldü. İnsanlarımız iki senede bir aracını yurt dışına çıkarmak zorunda kalıyor ve büyük mağduriyet yaşıyor. Bizler daha çok ülkemizde yaşamak istiyoruz” dedi.

“Araçlar Türkiye’de 5 sene kalsın”

Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin isteğinin araçlarının 5 sene Türkiye’de kalması yönünde olduğunu söyleyen Torunoğulları, “Bu, yurtdışındaki vatandaşlarımız için önemli. Hatta vergisini, sigortasını Türkiye’de ödeyelim, memleketimize ilave gelir olsun. Bir diğer konu ise konut sahibi olmak. Emekli vatandaşlarımız da Türkiye’deki TOKİ konutlarından yararlansın” dedi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz