Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi İngiltere’nin en prestijli ödülüne aday!

Reklam

İngiltere’nin Cambridge şehrinde bulunan Cambridge Merkez Camii İngiltere’nin en prestijli mimari ödülleri RIBA Stirling’e aday gösterildi ödüllerin kazananı 14 Ekim’de açıklanacak.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın desteğiyle İngiltere’nin Cambridge şehrinde inşa edilen ve Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi olan Cambridge Merkez Camii, İngiltere’nin en prestijli mimari ödülleri olan RIBA (Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü) Stirling’e aday oldu. Cambridge Merkez Camii’nin resmî Twitter hesabından duyruldu, ilk kez bir caminin aday listesinde yer aldığı belirtildi.

İlk kez bir cami aday gösterildi

İngiltere’nin mimarideki zirve ödülü olan Stirling’de adaylar halkoyuna da sunuldu. Sonuçlar 13 Ekim Çarşamba günü açıklanacak. Yarışmanın bu yılki jürisinin değerlendirmesiyle prestijli mimari ödülün gerçek kazananı 14 Ekim Perşembe günü resmen ilan edilecek.

-Reklam-

Doğa dostu camii

İslami geleneklere bağlı kalınırken, binanın da doğa dostu olmasına büyük önem verildi. Sürdürülebilirlik açısından Cambridge Merkez Camii’nin tasarımda büyük önem kazanmış. Ahşap, sürdürülebilirlik özellikleri nedeniyle binanın ana malzemesi olarak seçilmiş ve cami minimum karbon ayak izi ile tasarlanmış.
Caminin çatısında depolanan yağmur suları, bahçedeki fidanları sulamakta kullanılıyor. Ayrıca külliyenin elektriğinin kış aylarında yüzde 30’u, yaz aylarında ise yüzde 40’ı çatıya yerleştirilen güneş enerjisi panelleri ile üretiliyor.

Caminin açılışını 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.

 

REKLAM

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz