Başbakan Duyurdu: Uzun Süredir Almanya’da Olanlara Oturum Kartı Hakkı Geliyor

Reklam

Almanya Başbakanı Scholz, Uyum Vakfı’nın Berlin’deki etkinliğinde konuştu, “Almanya’daki vatandaşlık yasamızı dünyadaki en çağdaş seviyeye getirmemizi istiyorum.” dedi.

Almanya’da yaşayanların vatandaşlık haklarıyla ilgili konuşan Scholz, şunları söyledi: “Sanırım son birkaç yılda öğrendiğimiz bir şey var; birçok insan, geldikleri ülkeye asla geri dönemeyebileceklerini biliyor. Gerçek şu ki, nerede kendinizi meskeninizde hissedeceğinize hayat karar verir. Bu, içten gelmesi gereken bir bağlılık ve bence vatandaşlık yasamızı bu bakış açısıyla modernize etmemiz hakikat.”

Almanya’ya göç olmasaydı asla başarılı olamazdık

Scholz, 30 yıl evvel Almanya’da iş gücü piyasasının zorluklarla karşılaşacağı söyledi, “Yaklaşık 6 milyon emekçi eksiğimiz olacaktı. Gerçek şu ki, onlar şu an burada fakat bir biçimde ortaya çıkmadılar, sizin üzere bu ülkede kendine yer bulmuş, kendi göç etmiş, anne babası göç etmiş bayan ve erkekler. Ülkemizin sahip olduğu ekonomik güç, gelişme, bu kadar çok insanın Almanya’ya göçü olmasaydı asla başarılı olamazdı.”

“Yasa paketini hızla geçirmek istiyoruz”

Dünyaya açık bir ülkeye muhtaçlıkları olduğunu vurgulayan Alman Başbakan, “Uzun süredir Almanya’da olanlara oturum kartı hakkı vereceğiz. Planımız uzun müddettir burada bulunanlara, uygun entegre olanlara ve umut arayanlara yardımcı olacak bir oturma müsaadesi geliştirmek. İşte o vakit bir müddetliğine de olsa topluma katkı olarak içinizde olanı fark etme talihine sahip olacaksınız ve tüm bunların gerektirdiği yasa paketini süratle kabul etmek istiyoruz.”

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz