Cani hemşirenin öldürdüğü hastalar arasında Türk de var

0
61
reklam

Almanya’da 100 hastayı öldüren hastabakıcının tek Türk kurbanı ortaya çıktı. Adnan Tüter’in acılı eşi, korkunç dramı anlattı

Almanya’da 2000-2005 yılları arasında çalıştığı hastanelerde hastalara kalp krizine yol açan ilaç enjekte ederek 100 hastayı öldüren hastabakıcı Niels Högel’in (41) Adnan Tüter’i (47) de 2004’te katlettiği ortaya çıktı.

‘Kahraman gibi gösterdi’

Hastabakıcı Niels Högel 2000-2005 yılları arasında Almanya’nın Delmenhorst ve Oldenburg kentlerinde çalıştığı hastanelerde, hastalara kalp krizine yol açan ilaç enjekte etti. Hastalar kalp krizi geçirirken müdahale edip kendini kahraman gibi göstermeye kalkan Högel’in ‘katliamları’ 2005’te bir meslektaşının onu suçüstü yakalamasıyla ortaya çıktı. Hastabakıcı, önce 6 kişiyi öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ardından Alman polisinin soruşturması ve Högel’in itirafları kurbanlarının sayısının 100’ü bulduğunu gösterdi.

Hatay’daki mezar açıldı

Cani Högel’in o dönem çalıştığı kliniklerdeki kalp krizi ölümleri tek tek incelendi. 67 mezarlıktan toplam 134 ceset incelendi… O mezarlardan biri de Hatay’daydı… 2004’te beyin kanaması nedeniyle yatırıldığı hastanede hayatını kaybeden Adnan Tüter’in de Högel’in kurbanı olabileceği değerlendirildi. 2014’te ailesine haber verildi. Bu yıl eylül ayında Tüter’in Hatay’daki mezarı da açıldı. Korkunç gerçek ortaya çıktı; Tüter’de de kalp krizine neden olan ilaç örnekleri bulundu. Alman yetkililer talihsiz adamın eşi Mariya Tüter’e, “Eşinizi Högel öldürmüş” dedi.

Mariya Tüter (47), yaşadıklarını SABAH’a anlattı: “Eşim 2004 yılının Haziran ayında işyerinde bir rahatsızlık geçirdi. Bremen’de hastaneden ‘bir şeyi yok’ diye taburcu edildi. Akşam tekrar fenalaşınca Delmenhorst kentindeki hastaneye götürdük. Hastaneye yürüyerek girdi. Beyin kanaması geçirdiği ortaya çıktı. Yoğun bakıma alındı. Üç gün başında bekledim. Dördüncü gün eve gittim ardından öldü haberi geldi” dedi.

İki iğne enjekte etmiş

Eşinin kalp krizi sonrası öldüğünün kendisine bildirildiğini söyleyen Tüter, “Adnan’ın öldüğü gece yoğun bakımda Högel görev yapmış. İki iğne enjekte etmiş. Eşim kalp krizi geçirmiş. İlk yardımda bulunup kendini kahraman göstermiş. Bize 10 yıl sonra bunlar anlatıldı. 2 ay önce de otopsi sonucuyla kesinleşmiş oldu. Öldürülmüş olabileceği aklımıza hiç gelmedi. Öğrenince dünyam başıma yıkıldı…” Högel’in öldürdüğü iddia edilen 2 Türk’ün daha mezarının açıldığı ancak, ilaç bulgusuna rastlanmadığı belirtildi.

Kızı da miğde ameliyatı sonrası öldü

Eşini kaybetmenin acısını yaşayan Mariya Tüter, 5 ay önce de kızını kaybetti. Mariya Tüter’in, İstanbul’da 14 Haziran 2018’de özel bir klinikte mide küçültme ameliyatı geçiren 20 yaşındaki kızı Melda Tüter hayatını kaybetti. Talihsiz genç kız operasyon sonrası girdiği komadan çıkamadı. Melda Tüter Almanya’da gözyaşları arasında toprağa verildi.

Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here