Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacak gurbetçilere önemli hatırlatma!

Fransa'da 24 Haziran seçimler, sandık, oy
cof
Reklam

Türkiye’de 2023 genel seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. İkinci tura kalması halinde ise 28 Mayıs’ta yapılacak.

2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurt dışında yaşayan gurbetçilerde oy kullanacak. Bu kişilerin bulundukları ülkelerde açılacak sandıklarda oy kullanabilmelerine yönelik hazırlıklar sürüyor. Yurtdışındaki seçmen niteliğini taşıyan vatandaşların seçimlerde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıt yaptırmaları gerekiyor. Bunun için de yurt dışındaki konsolosluklara başvurarak adres beyanında bulunmaları gerekli.

Adres beyanında bulunmaları gerekiyor

Yurtdışında yaşayan gurbetçiler, 2023 Türkiye Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanabilmeleri için seçmen kaydı yaptırmaları gerekiyor. Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt yaptıranlar, yurtdışı temsilciliklerinde ya da yurt dışı oylama işlemi ile oy kullanabilirler. Yabancı ülkede yaşayanlar, seçmen kütüğüne kayıt olabilmeleri için adres beyanında bulunmalıdırlar.

Onclick Popunder

Seçmen kaydı yaptırmaları gerekiyor

Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadığınızı ve hangi Temsilciliklerin görev bölgesinde kayıtlı olduklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet adresinden kontrol edebilirsiniz. Yurtdışında yaşayıp seçmen niteliği taşıyan ve Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kayıtlı olmadığı tespit edilen kişilerin ise adres beyanında bulunmaları gerekmektedir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar 2023 seçimlerinde oy kullanmak istiyorsa adres beyanı yaparak Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt olmalıdır. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler dış temsilciliklerde ve/veya gümrük kapılarında oy kullanabilirler.

Seçmen kaydı sorgulama

YSK yurt dışı seçmen kaydı sorgulama işlemi e-Devlet kapısı üzerinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile yapılabilmektedir.

Oy kullanma şartları

Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve yurt dışı seçmen kütüğünde kaydı bulunan her Türk vatandaşı Cumhurbaşkanı seçimi, milletvekili genel seçimi ile halkoylamasında oy kullanabilir (298/6).

  • Kesinleşmiş mahkeme kararına göre kısıtlı olan seçmenler,
  • İzinli olsalar bile silâhaltında bulunan er ve erbaşlar ile askeri öğrenciler (yedek subay öğrencileri dâhil),
  • Türk vatandaşlığını kaybedenler,
  • Ceza infaz kurumunda hükümlü olarak bulunanlar, oy kullanamazlar.

Detaylı bilgi için YSK’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://www.ysk.gov.tr/tr/yurt-disi-secmen-kutugune-yazilacak-olan-secmenler/1517

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz