Emmanuel Macron, muhalefet partilerini “ittifak kurmaya” çağırdı

Reklam

Fransa’da yapılan genel seçimlerden sonra ilk kez kamera karşına geçen Macron, dün akşamı yaptığı konuşmada çeşitli muhalefetleri “ittifak kurmaya” çağırdı. 

Macron, yasama seçimlerinde Meclis’teki salt çoğunluğunu kaybetmesinden üç gün sonra Çarşamba akşamı sessizliğini bozdu. Cumhurbaşkanı, konuşmasında çeşitli muhalefetleri “uzlaşma kurmaya” çağırdı. “Bugün hiçbir siyasi güç yasaları tek başına yapamaz, diye devam etti ve görev süresinin bu başlangıcının ve özellikle de satın alma yetkisi yasasının aciliyetini hatırlattı.

“İki gündür siyasi partilerin liderleriyle görüşüyorum”

Fransız toplumunda derin kırılma ve bölünmeler olduğunu dile getiren Macron, bunun Meclis’in yapısına da yansıdığına dikkati çekti. Macron, bu durumun seçmenin bir kısmındaki endişeleri ortaya çıkardığını aktardı.

Meclis’teki mevcut durumda hiçbir siyasi gücün yasaları tek başına yapamayacağına dikkati çeken Macron, iktidar cephesinin yasaları geçirmek için bir koalisyon ya da her yasa tasarısı için uzlaşma sağlaması gerektiğini vurguladı. Emmanuel Macron, iki gündür siyasi partilerin liderleriyle görüştüğünü söyledi.

245 milletvekili çıkarabilmişti

Ülkede alım gücü, enerji, çevre, istihdam, sağlık gibi konularda atılması gereken adımlar olduğuna işaret eden Macron, bunları gerçekleştirmek için önemli reformlarla ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Fransa’da 577 sandalyeli Ulusal Meclis’te salt çoğunluk, 289 milletvekili ile sağlanırken, son seçimlerde iktidar cephesinin ittifakı yalnızca 245 milletvekili çıkarabilmişti.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz