Fransa’da sirklerde vahşi hayvan kullanımı yasaklandı

Reklam

Fransa parlamentosu, sirklerde vahşi hayvanların kullanılmasını yasaklayan yasayı onayladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un imzasıyla yürürlüğe girecek olan yasa; aslan, kaplan, ayı gibi vahşi hayvanların sirklerde şov amaçlı kullanımını yasaklıyor.

Onclick Popunder

Fransa parlamentosu, sirklerde vahşi hayvanların kullanılmasını yasakladı. 2 yıl içinde yürürlüğe girecek yasa, yunus parklarının da kapatılmasını öngörüyor.

2 yıl içinde yürürlüğe girecek

2 yıl içinde yürürlüğe girecek yasada, vahşi hayvanların televizyon şovları, gece kulüpleri ya da özel partilerde gösteri amaçlı kullanılması da yasak kapsamına alındı. Söz konusu hayvanların sahiplenilmesi de 7 yıl içinde yürürlüğe girmek üzere yasaklandı.

Yeni yasa uyarınca yunus ve balinalar da şov amaçlı kullanılamayacak. Ayrıca yasa kapsamında hayvanlara kötü muamelede öngörülen ceza üst sınırı da 5 yıl hapis ve 75 milyon avro para cezasına yükseltildi.

Hayvanlara kötü muameleye 75 milyon euro para cezası

Evcil hayvan satışı yapılan pet shoplara da kısıtlamalar getirildi. Fransa’daki 120 sirk sahibi ise yasayı protesto edeceklerini açıkladı. Fransa halkının büyük çoğunluğu ise yasayı destekliyor ve birçok kent ve kasabada hayvanların çalıştırıldığı gezici sirkler yasaklanmış durumda.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz