Hükümet “satın alma gücü” tasarısını açıkladı! Fransa’da 1 Temmuz’da günlük yaşamı etkileyecek değişiklikler olacak

Fransa'da Mayıs ayında kim ne kadar yardım alacak?
Reklam

Fransa’da hükümet “satın alma gücü” tasarısını açıkladı. 6 Temmuz’da Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Fransızların günlük yaşamında Cuma gününden itibaren değişiklik bekleniyor.

Aktif Dayanışma Geliri (RSA)

Tasarının Temmuz ayı başında Bakanlar Kurulu’na sunulması gerekiyor. Bu önlem geriye dönük olarak 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek, Aktif Dayanışma Geliri (RSA) maaşları yüzde 4 artacak.

Benzin fiyatlarında artış yok

30 Haziran’da sona erecekti, ancak gaz fiyat artışlarına karşı enerji kalkanı, enflasyonla ve özellikle enerji fiyatlarındaki artışla başa çıkmak için  2022’nin sonuna kadar uzatıldı.

Onclick Popunder

Tütün fiyatları

Cuma gününden itibaren tütün fiyatlarındaki fazla bir değişiklik olmayacak. Bir paket Elixyr Fresh ve kırmızı Che Fresh paketi 9,80’den 9,60 Euro’ya indi.

Kişisel konut yardımı (APL)

APL, 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 3,5 artacak.

Kira artışlar sınırlandırıldı

Fransa’da Satın Alma Güç Yasası’nın bir parçası olarak hükümet, 2023’ün ikinci çeyreğine kadar kira artışlarını yüzde 3,5 ile sınırlayacak bir konut “kalkanı” devreye soktu.

Yemek kuponu

Fransa’da 1 Temmuz’dan itibaren restoranlarda kullanılan yemek kuponlarının günlük ödeme limiti 19 Euro ile sınırlandırıldı.

Emekli maaşları

Elisabeth Borne, emeklilik maaşlarındaki yüzde 4’lük artışın genel seçimlerin sonuçlarının açıklanmasından hemen önce açıklamıştı. Emekli maaşları yüzde 4 artacak.

Kömür kazanları

1 Temmuz’dan itibaren, konut binalarına, sera gazı emisyonları 300 gCO2eq/KWh NCV’yi aşan ısıtma veya sıcak su üretimi için ekipman kurmak artık mümkün olmayacak. Yine de hükümet bazı istisnalar sağladı. Başka bir tip kurmak için gerekli çalışma imkansızsa veya binada ısıtma veya doğal gaz şebekesi yoksa, bu kazanlar kullanılmaya devam edecektir. Halihazırda kurulu olan akaryakıt veya kömür kazanlarına gelince, özellikle hala bakımı ve onarımı yapılabiliyorsa, kullanılmaya devam edilebilirler

Enerji yenileme çalışmaları için yardım

Konut tarafında bir başka yenilik ve enerji yenileme çalışması yapmayı planlıyorsanız 1 Temmuz’dan itibaren maksimum 30 bin Euro’luk sıfır oranlı bir eko-kredi almak mümkün olacak. Söz konusu işe altı aydan eski olmamak kaydıyla kredi talep edildiğinde başlanabilir.

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz