Fransa’da 135 Euro cezaya rağmen onbinler Filistin için gösteri yaptı

Reklam

Fransa’da hafta sonu Filistin için düzenlenen gösterilere onbinlerce kişi katılırken, 1359 kişiye gösterilere katıldığı için 135 Euro para cezası kesildiği öğrenildi. 

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’nin, “kamu düzenini bozma” riski nedeniyle Filistin yanlısı gösterileri yasaklamasına rağmen, başkent Paris başta olmak üzere çok sayıda şehirde binlerce kişi, İsrail kuşatması altında kara harekatı korkusuyla beklemede olan Filistin halkına destek vermek için gösteriler düzenledi.

Fransız İçişleri Bakanı Darmanin, 12 Ekim Perşembe günü tüm valiliklere gönderdiği talimatla, Fransa’daki tüm Filistin yanlısı gösterilerin yasaklanmasını istedi. Bakan talimatında, “Filistin yanlısı gösterilerin kamu düzenini bozabileceğini” belirterek “organizatörlerin tutuklanmasını” istedi.

Onclick Popunder

Çok sayıda dernek, söz konusu kararı yargıya taşısa da Paris İdare Mahkemesi, yasağı onayladı. Mahkeme, “aşırı şiddet” ve “bu şiddetin ulusal topraklara ihraç edilmesinin kanıtlanmış riskleri” bağlamında, saldırının ardından Fransa’da Yahudi karşıtı eylemlerdeki artış da göz önünde bulundurularak yasağa onay verdi.

Paris Valiliği, Republique meydanında yapılması planlanan gösterileri yasakladı. Ardından pek çok ilde yasaklama kararı art arda geldi.

1359 kişiye de 135 Euro ceza kesildi.

Ancak yasaklara rağmen başkent Paris ve tüm büyük illerde Filistin halkına destek gösterileri düzenlendi. Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, “Filistin kazanacak”, “İsrail katil, Macron suç ortağı” sloganları attı. Meydanın ortasındaki Fransa’nın sembolü Marianne heykelinin üzerine “Özgür Filistin” yazısı yazıldı. Dağılmaya direnen 10 kişi tutuklandı, 1359 kişiye de 135 Euro  ceza kesildi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz