Fransa’da 2024 Olimpiyat şantiyelerinde çalışan inşaat işçileri: “Günlük 80 Euro alıyoruz”

Reklam

Paris’teki 2024 Olimpiyat Oyunları şantiyelerinden sorumlu şirketler tarafından işe alınan ve kaçak yollarla çalıştırılan işçiler Fransa basınında tepki çekti.

Le Monde gazetesi, Olimpiyat Sporcu Köyü sahasındaki kaçak işçilerle röportaj yapan uzun bir makale yayınladı. Kaçak işçiler, şantiyeleri işleten çok uluslu inşaat şirketlerinin taşeronları tarafından maruz bırakıldıkları durumu anlattı. İşçilere akşam 9’a kadar çalışıyor olsa bile günde 80 Euro ücret veriliyor. İşçi sendikası CGT, bu belgesiz işçilerin çalışma koşulları ve ücretleri konusunda uyarıda bulundu.

Günlük 80 Euro

Saint-Denis’te sporcu Köyü inşaat şantiyesinde çalışan ve yaşadığı günlük hayatı anlatan Malili işçi Moussa, “Maaşlarımızı geç ödüyorlar çoğu zaman eksik maaş alıyoruz. Akşam 8’e kadar çalışmak zorunda olduğum şantiyeler var. Daha fazla çalışmak istemediğimizi söylediğimiz zaman ise bize şantaj yapıyorlar: ya kalırsınız ya da eşyalarınızı toplar gidersiniz diyorlar.”

Onclick Popunder

“Maaşlarımızı geç ödüyorlar”

Aralık ayında Fransa Çalışma Bakanlığı, Olimpiyat Oyunları için kurulan şantiyelerde 11’i ciddi olmak üzere 87 kaza meydana geldiğini açıkladı. Uzmanlar, kazaların en büyük nedenlerden birinin işçilerin işleri zamanında teslim etme baskısı yüzünden kaynaklandığı söylüyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz