Fransa’da dar gelirlilere müjdeli haber: 10 bin sosyal konut inşa edilecek

Reklam

Fransız hükümeti dar gelirli ailelerin oturabilmesi için 10 bin sosyal konut inşaa edeceğini duyurdu. 2026 yılında sosyal konut inşası daha da artırılacağı belirtildi.

Fransa’da hükümet, yapılacak 10 bin sosyal konutun bir kısmını kendisi finanse edeceğini ve konutlar dar gelirli hanelere yönelik olacağını duyurdu.

Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Perşembe günü sigortacılar federasyonu ve CDC ile yaptığı toplantının ardından basın açıklaması yaptı.

Onclick Popunder

Finansman bulundu

Le Maire, “Nüfusun bir kesimine hitap edecek sosyal konutlar için 1 milyar Euro finansman ayırdık. bu meblağın 400 milyon eurosunun “14 sigorta şirketi tarafından” ve “250 milyon eurosunun Caisse des Dépôts et Consignations (CDC) tarafından sağlanacak. Devlet ise kendi fonlarını kullanarak sosyal konutları inşaa edeceğiz. Bu yatırımlar bütçe harcaması değil yatırımdır” açıklamasını yaptı.

Ülkedeki konut krizine de dikkat çeken Le Maire, halihazırda yıllık 15 bin sosyal konut yaptıklarını ancak bu sayının 2026 yılında iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Hükümet, projenin finansmanına katılan yatırımcıların listesini açıkladı:

AG2R La Mondiale

Allianz Fransa

Crédit Mutuel sigortası

Axa

BNP Paribas Cardif

BPCE Güvenceleri

CNP Güvenceleri

Kredi Agricole Güvenceleri

Grupama

MAIF Grubu

SMABTP

Société Générale

Sörf

VYV Grubu

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz