Fransa’da dar ve orta gelirlilere sigorta müjdesi! Yeni dönem başladı

Reklam

Fransa’da gelir durumu düşük ancak CMU alma hakkı olmayan aileler için günlüğü 1 Euro’ya “mutuelle” imkanı getirdi.

Fransa’da hükümet, fakirlikle mücadele çerçevesindi bir dizi önlem paketini geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. Bu önlemler arasında dar gelirli ailelere sağlanacak tamamlayıcı sağlık sigortası (mutuelle) hizmeti de yer alıyor. Yeni uygulama ise 1 Kasım 2019’da yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Macron’un açıkladığı yeni uygulamaya göre devletin dar gelirli ailelere sunduğu genel sağlık sigortası CMU’yü almak için geliri fazla, ancak fakirlik sınırı altında yaşayan aileler için yeni bir yardım başlatıldı. “Genişletilmiş CMU” olarak lanse edilen yeni yardım ile düşük miktarlara tamamlayıcı sigorta yaptırılması sağlanacak. Bu yardımdan yararlanmak için ise tek bir kişi için yıllık gelirinin 11 bin 776  Euro’yu geçmemesi gerekiyor.

İki çocuklu aile 30 Euro tasarruf sağlayabilecek

Yeni uygulama ile bölgeye ve durumuna göre tek kişi için aylık sigorta bedeli birkaç Euro ile 30 Euro arasında değişebilecek. Böylece iki çocuklu bir aile için aylık 30 Euroluk bir tasarruf etme imkanının sağlanması öngörülüyor. Daha önce uygulamada olan ve daha az kişinin yararlanabildiği sigorta için çek yardımı ACS uygulaması ise kaldırıldı.

Genişletilmiş CMU uygulamasından yararlanmak için ise CMU gibi başvuru yapılması gerekiyor.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz