Fransa’da eczaneden reçetesiz grip ilacı alanlar dikkat!

Reklam

Fransa’da her gün değişen hava sıcaklıkları nedeniyle artan grip vakaları, insanları eczanelerde reçetesiz satılan ilaçlara yönelmesine neden oluyor. Ancak 60 Millions dergisinin yaptığı araştırma bu amaçla satılan her iki ilaçtan birinin sağlığa zararlı olduğunu ortaya çıkardı.

Fransa’da son yapılan araştırma yeni bir sağlık skandalını ortaya çıkardı. Tanınmış klinik farmakolog Pr. Jean-Paul Giroud ve eczacı Hélène Bertholot gözetiminde gerçekleştirilen araştırmada, gribe karşı en çok kullanılan 62 ilaç test edildi. Sonucun ise korkutucu olduğu kaydedildi. Buna göre soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı, grip ve bağırsak hastalıklarına karşı eczanelerde reçetesiz satılan her iki ilaçtan birinin sağlık acısından ciddi riskler barındırdığı bildirildi. İlaçların kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra nörolojik rahatsızlıklar ve baş dönmesi gibi ciddi yan etkilere neden olabileceği aktarıldı.

62 ilaçtan sadece 13’ü geçer not aldı

Araştırmada denenen 62 ilaçtan sadece yüzde 21’inin insan sağlığı için herhangi bir risk taşımadığı kaydedildi. Bu 13 ilacın bazılarının isimleri; Vicks Vaporub, Imodiumcaps, Gaviscon menthe, Forlax 10 G, Maalo…

En ünlü ilaçlar kara listede

Kara listeye alınan ilaçlardan bazılarının isimleri ise; Actifed Rhume, DoliRhume, Nurofen Rhume, Bronchokod, Colludol, Drill, Humex, Dulcolax.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz