Fransa’da havuzlarda tesettürlü mayo giyilmesine mahkeme izin vermedi!

Reklam

Fransa’da mahkeme, Grenoble Belediyesinin yüzme havuzlarına kadınların tesettürlü mayoyla girebilmesine izni veren kararını askıya aldı.

Grenoble idari mahkemesi, kentin belediye yüzme havuzlarının tesettürlü mayoya giyilmesine izin veren yeni düzenlemelerinin bir hükmünü “kamu hizmetinin tarafsızlığı ilkesini ciddi şekilde baltaladığını” söyleyerek askıya aldı.

Laikliğe aykırı

Mahkeme, Isère valisinin bu tartışmalı tedbirin askıya alınmasını talep eden bir “laiklik özeti” sunmasının ardından karar verdi. Grenoble’ın belediye başkanı Eric Piolle’nin Belediye meclisinin oy birliğiyle karar aldığı yeni yüzme havuzu düzenlemeleri başlangıçta 1 Haziran’da yürürlüğe girecekti. Belediye başkanı kısa bir süre sonra Twitter’dan yaptığı açıklamada “Danıştay’a itiraz edeceğini” duyurdu.

Onclick Popunder

Belediye başkanı kararı Danıştay’a taşıyacaklarını duyurdu

İçişleri Bakanı Gérald Darmanin bu kararı memnuniyetle karşılayarak “mükemmel haber” olarak nitelendirdi. “İtirazımızın ardından idare mahkemesi, Emmanuel Macron’un istediği ayrılıkçılık yasasının araçları sayesinde belediye yüzme havuzlarında ‘ tesettürlü mayoya izin veren Grenoble belediye binasının görüşmesini askıya aldı.”

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz