Kendini emlakçı olarak tanıtıp yabancılardan 470 bin Euro toplayıp kayıplara karıştı!

Reklam

İstanbul’da kendini emlakçı ya da mal sahibi olarak tanıtan Erdal İ.’nin, yabancı uyruklu 20’den fazla kişiyi dolandırdığı öne sürüldü.

İstanbul Başakşehir’de kendisini emlakçı olarak tanıtan Erdal İ., yabancı yatırımcıların yoğun yaşadığı bir rezidansın karşısına emlak ofisi açtı. Erdal İ., yabancı emlak markasının adını 3 ay önce satın aldı. Uluslararası bir marka olması nedeniyle güven sağlayan Erdal İ., rezidansın 3 dairesini birden fazla kişiye tanıttı. Dairelerin üzerinde borç olduğunu belirterek müşterilerden yüksek miktarda kaparo talep etti.

2 yıl içerisinde 3 kez tabelasını değiştirdi

Suriyeli yatırımcı MohammadEssmatŞikaki (37), Iraklı Mimar Nur Surur (31), Lübnanlı Bilgisayar Mühendisi AbedChawa (58) ve Suudi Arabistanlı MahmoudAlsaqar, Erdal İ.’ye toplamda 470 bin Euro kapora verdi. Erdal İ., kaporayı aldıktan sonra kayıplara karıştı. Durumdan şüphelenen müşterileri emlak ofisine geldiğinde, aynı daire için kaparo verdiklerini ve dolandırıldıklarını anladı. Mağdurlar Kayaşehir Polis Merkezi’ne giderek Erdal İ.’den şikayetçi oldu. Bu arada Erdal İ.’nin daha önce 2 yıl içerisinde 3 kez tabelasını değiştirdiği de belirtildi. Mağdurlar emlak ofisinin camlarına ‘hırsız’ yazısı yapıştırarak, tepki gösterdi.

Hırsız’ yazısı yapıştırarak tepki gösterdiler

Mağdurlardan Suriye uyruklu yatırımcı Mohammad Essmat Şikaki, Başakşehir’de evi olduğunu ve bir komşusunun da Erdal İ.’den ev aldığını belirterek “Ofisinin uluslararası olduğunu söyledi, güvendim. A3, A2, A1 bloklardan birer daire almak istediğimi söyledim, fiyat konusunda anlaştık.

Daireler için önce 10 sonra 15 ve son olarak da 25 bin Euro ödeme yaptım. Salı günü yeniden aradı, 470 bin Euro daha istedi ama, 267 bin Euro getirdim. Toplamda 340 bin Euro verdim. Yetkililerin gerekeni yapmasını istiyorum” dedi.
Toplamda 341 bin dolar verdim.

20 kişiden fazla mağdur var

Bilgisayar Mühendisi olan Lübnanlı AbedChawa ise yaklaşık 2 sene önce Amerika’dan İstanbul Kayaşehir’e yerleşiğini ve ev satın almak istediğini anlattı. Öte yandan Erdal İ.’nin benzer şekilde mağdur ettiği yaklaşık 20 kişi olduğu belirtilirken, dolandırıcılığın boyutunun yapılan inceleme sonrası belli olacağı kaydedildi.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz